Ach ten internet… praca, nauka, rozrywka… ciągłe maile, posty, blogi, Instagram, Facebook, oznaczenia, powiadomienia, aż trudno czasami nad nimi nadążyć. Z pewnością towarzyszą Ci każdego dnia, a czy skrywają przed Tobą jeszcze jakieś tajemnice? Czy wiesz jak po angielsku przeczytać @ i inne znaki specjalne, które codziennie widzimy w internecie?

Z artykułu Paweła Rutkowskiego, Małpa w internecie dowiadujemy się, że znak @, czyli nasza „małpa”, po raz pierwszy pojawił się w świecie anglojęzycznym przy wypisywaniu faktur do oznaczenia ceny jednostki, np. 5 @ $10 – five at the rate of 10 (5 sztuk po 10 dolarów). Dziś, z tej formułki pozostało tylko ‘at’ i tak właśnie czytamy „małpę” kiedy na przykład chcemy komuś podać nazwę naszego adresu mailowego.

anna@gmail.com – czytamy anna at gmail dot com

W różnych językach znak ten nazywany jest na różne sposoby. Warto wiedzieć, że nie tylko język polski zaczerpnął nazwę od zwierzęcia, i tak na przykład:

– w języku indonezyjskim to a kura-kura, czyli żółwie a

– w języku włoskim to chiocciola, czyli ślimak

– w języku szwedzkim to kattsvans, czyli koci ogon

Jeżeli nazwy te wzbudziły Twoją ciekawość, więcej informacji o pochodzeniu @ i jego obecności w różnych językach znajdziesz w następującym artykule: Paweł Rutkowski, Małpa w internecie, „Wiedza i Życie” LINK

A co z resztą internetowych znaków specjalnych? Oto lista tych, które warto znać:

. (kropka) – w zależności gdzie się ona pojawia, przybiera różne nazwy: w adresie internetowym (np. www.gmail.com) będzie to “dot”, na końcu zdania to “period”, a w liczbie to “decimal point” (np. 8.2 – eight point two).

/ (ukośnik, prawy ukośnik) – forward slash

\ (ukośnik wsteczny, lewy ukośnik) – back slash

: (dwukropek) – colon

# (hasztag) – hashtag

* (gwiazdka) – asterisk lub star key (w rozmowach telefonicznych możemy usłyszeć instrukcję “press a star key”, czyli “wciśnij gwiazdkę”)

_ (znak podkreślenia, czyli potocznie “podłoga”) – underscore

To oczywiście tylko część znaków które widzimy w internecie czy na komputerowej klawiaturze, ale to właśnie z nimi spotykamy się najczęściej. Jeśli temat Cię zainteresował, oczekuj kolejnego wpisu o angielskich znakach specjalnych.

A teraz wyzwanie, spróbuj przeczytać na głos poniższy adres strony i mail:

www.newenglandblog.pl

#letsnewengland

newengland@pro.onet.pl

Good luck!

Jeśli podoba Ci się ten wpis, będzie mi bardzo miło, jeśli:
✔  zostawisz pod nim komentarz
✔  zaobserwujesz mój profil na Instagramie
✔ Zapraszam również na wpis: 25 phrasal verbs, które musisz znać (część 3).

Kategorie: Angielski

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *