W tym roku uczniowie po raz pierwszy zmierzą się z egzaminem ósmoklasisty. Czeka ich nie lada wyzwanie. Wielu zadaje sobie pytanie, jak zdać egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego bez stresu? Mam kilka wskazówek, które warto zastosować od zaraz.
1. Poznaj format egzaminu. Egzamin ósmoklasisty z języka obcego składa się z 5 części: rozumienie ze słuchu, znajomość funkcji językowych, rozumienie tekstów pisanych, znajomość środków językowych, wypowiedź pisemna. Sprawdź jaki typ zadań czeka na Ciebie.
2. Przeczytaj uważnie polecenia. Czy wiesz, co masz zrobić w każdym zadaniu?
3. Sprawdź ile czasu zajmuje Ci zrobienie każdego zadania. Po wykonaniu zadania zapisz czas przy każdym poleceniu. Kiedy skończysz wykonywać wszystkie zadania sprawdź, ile czasu zajęło Ci ich wykonanie. Zmieściłaś/łeś się w czasie? Na wykonanie wszystkich zadań masz 90min.
4. Sprawdź, które zadanie zrobiłaś/łeś bez większego wysiłku, a które zajęło Ci dużo czasu.
5. Zrobiłaś/łeś wszystkie zadania. Super, a teraz weź głęboki oddech i sprawdź jeszcze raz swoje odpowiedzi, przeczytaj wypowiedź pisemną i skoncentruj się na błędach gramatycznych, poprawnej pisowni. Może jesteś w stanie troszeczkę “podrasować” swoją wypowiedź pisemną (np. “good food” zamień na “delicious food”)
Moim zdaniem najważniejsza jest strategia rozwiązywania testów. Poznaj typ zadań, a później opracuj strategię ich rozwiązywania. Uczniowie często robią zadania po kolei, ale czy to dobry pomysł? Oczywiście, jeżeli ta strategia działa to niczego nie zmieniaj. Co zrobić, jeżeli brakuje Ci czasu na wykonanie wszystkich zadań?
Oczywiście zaczynamy od części I, czyli zadań na rozumienie ze słuchu (czas trwania około 20-25 minut). Pozostaje 65-70 minut na wykonanie pozostałych zadań. Może warto zacząć od tych zadań, które sprawiają Ci mniej kłopotu lub tych, które są najwyższej punktowane. Jeżeli jesteś dobry/a w pisaniu e-maili to może warto zacząć od tego zadania.
Wierzę w to, że trening czyni mistrza, czyli im więcej testów zrobisz, tym pewniej się poczujesz. W księgarni (najlepiej językowej) znajdziesz kilka pozycji.
Polecam “Egzamin ósmoklasisty. Practice Tests Jenny Dooley (wydawnictwo Express Publishing). Znajdziesz tam 5 przykładowych zestawów egzaminacyjnych. Publikacja zawiera również sekcję Extra Practice Material, dzięki której uczniowie mogą dodatkowo rozwijać znajomość struktur leksykalno-gramatycznych. Moi uczniowie byli zachwyceni właśnie tymi dodatkowymi zadaniami (transformacje ze słowem kluczem, tłumaczenie fragmentów zdań, układanie fragmentów zdań). Idealna książka do samodzielnej pracy, gdyż zawiera płytę ze ścieżkami dźwiękowymi do zadań dotyczących rozumienia ze słuchu i klucz z odpowiedziami do wszystkich zadań.
W księgarniach znajdziecie również:
Teraz egzamin ósmoklasisty Jolanta Sochaczewska-Kuleta Nowa Era
Język angielski Egzamin ósmoklasisty Gabriela Oberda Old School.
Do egzaminu ósmoklasisty zostało trochę czasu. Skup się teraz na zadaniach, które sprawią Ci najwięcej kłopotu. Masz jeszcze na to czas. Rozplanuj sobie naukę (np. jedno zadanie egzaminacyjne każdego dnia). Wiem, że może być ciężko, ale wierz mi warto ćwiczyć.
Życzę powodzenia i trzymam za Ciebie kciuki.
Jeśli podoba Ci się ten wpis, będzie mi bardzo miło, jeśli:
✔ zostawisz pod nim komentarz
✔ zaobserwujesz mój profil na Instagramie
Zapraszam również na wpis: Small talk, czyli jak zacząć mówić po angielsku.

19 komentarzy

Marlena H. · 7 marca, 2019 o 10:12 am

Gdy ja miałam egzaminy z języków obcych, zawsze posiłkowałam się repetytoriami lub vademecum. Rozwiązywałam też przykładowe testy, podobne do tych, których można było spodziewać się na egzaminie. To był dobry sposób nauki

Marysia K · 7 marca, 2019 o 10:12 am

Dla zainteresowanych bardzo przydatny tekst. My jeszcze mamy czas na egzeminy, starsza córka jest w 2 klasie szkoły podstawowej – ciekawe ile razy zdążą zmienić koncepcje szkoły gdy ona bedzie miała 15 lat

Rozmyślania Yasminelli · 8 marca, 2019 o 5:22 am

Zastanawiam się ile razy w najbliższym czasie zmienią koncepcje egzaminu gimnazjalnego.

Pamiętam, że akurat ten przedmiot nie był mi straszny choć lekko traumatyczna była część usta. O ile mnie pamięć nie myli przy każdym zadaniu można było zapytać co oznacza jakieś słowo. W pierwszym zadaniu trzeba było opisać obrazek… Kiedy go zobaczyłam wiedziałam, że będzie klapa bo nie wiedziałam co znajduje się w jego centralnej części ujęcie było bardzo nieszczęśliwe. Więc zaczęłam od tego, że powiedziałam – oczywiście po angielsku – że zdaje sobie sprawę z tego, że mogę nie opisać tego obrazka zbyt dobrze ponieważ nie wiem co dokładnie on przedstawia, po czym zaczęłam opisywać pozostałe elementy. Zadanie drugie polegało na odpowiedzeniu na pytania do obrazka. Pojawiło się tam słówko ferry spytałam co ono oznacza, a w odpowiedzi usłyszałam, że to jest właśnie to czego nie wiedziałam podczas opisywania obrazka… kurtyna opadła…. Pomimo to zdałam na 90 kilka procent.

Aleksandra · 8 marca, 2019 o 7:26 am

Gdy przygotowywałam się na maturę, to robiłam kilka testów 🙂 Pomogło mi to sie przygotować.

Bogumiła · 8 marca, 2019 o 10:55 am

Dobrze, że nie muszę przez to przechodzić xD

Aleksandra Załęska · 8 marca, 2019 o 11:15 am

Myślę, że te rady doskonale sprawdzą się w przypadku egzaminu z pozostałych przedmiotów 🙂 Każdy egzamin to stres, ale jeśli dobrze przepracuje się okres przygotowawczy wszystko będzie dobrze 🙂

Aneta · 8 marca, 2019 o 1:34 pm

Warto skorzystać z tych praktycznych porad. Życzę powodzenia wszystkim przystępującym do egzaminu.

Ciekawska Magdalena · 8 marca, 2019 o 3:13 pm

Ciesze się ze wszelakie egzaminy juz za mna

Czytam-Polecam · 9 marca, 2019 o 10:27 am

W czasach gdy ja chodziłam do szkoły tego typu egzaminy dopiero zaczynały się pojawiać i jeszcze nie miały żadnego realnego wpływu na dalsze edukacyjne kroki ucznia. Osobiście uważam że takie oficjalne formy egzaminów w tak młodym wieku nie są jeszcze potrzebne.

Joanna · 9 marca, 2019 o 8:36 pm

Dziękuję za te wartościowe wskazówki. Pomagam młodzieży w nauce, prowadząc warsztaty “Uczenie przyjazne mózgowi”. Dodam do nich wskazówki, jak podejść do testów na egzaminach.

bianca · 10 marca, 2019 o 5:33 pm

życzę powodzenia

Akacja · 12 marca, 2019 o 11:40 am

Stres przy egzaminach jest zawsze. Dla mnie jako dyslektyka egzaminy z języków obcych były torturą.

Speckled Fawn · 12 marca, 2019 o 8:31 pm

Uczę w gimnazjum i jestem lekko przerażona całym tym zamieszaniem, które zgotowała nam Uśmiechnięta :/ Mam nadzieję, że mimo wszystko uczniom pójdzie dobrze.

Joanna · 21 marca, 2019 o 2:40 pm

To wszystko jeszcze przed nami ale zakładam, że czas zleci niesamowicie szybko i również chciałabym uchronić swoje dzieci.

Bookendorfina · 22 marca, 2019 o 7:11 am

Kluczem do sukcesu jest systematyczność, zwłaszcza w nauce, czas na zbieranie materiału i na jego zapamiętywanie, a później szersza perspektywa. 🙂

Marta Flak · 28 marca, 2019 o 3:52 pm

Ja od zawsze bałam się egzaminów językowych. Zawsze zdawałam, jednak mam bardzo duży problem z nauką ich. Angielski i Hiszpański znam, jeśli zostałabym sama w miejscach anglojęzycznych to dałabym radę się porozumieć, z hiszpańskim chyba podobnie, chciałabym nauczyć się jeszcze Rosyjskiego i Fińskiego, a kiedyś chciałam przebrnąć przez Japoński, jednak po podstawach się poddałam, bo jestem bardzo oporna na przyswajanie językowej wiedzy. Dobrze, że dla uczniów jest wiele pomocy naukowych, dla każdego coś dobrego!

    Bookendorfina · 6 lipca, 2019 o 8:24 am

    Nauka języków obcych, to moja trzecia pasja, za podróżowaniem i czytaniem książek. Ale do niektórych języków nie mam predyspozycji, nie wchodzą tak szybko jak inne. 😉

DOnna · 28 marca, 2019 o 3:59 pm

Stres zawsze był na egzaminach, ja na szczęście mam je już za sobą 🙂 Wskazówki bardzo przydatne 🙂

Blog językowy FCE · 13 lutego, 2020 o 2:22 pm

Jak zdać egzamin ósmoklasisty? Ćwiczyć zadania egzaminacyjne. It’s as simple as that. Dzięki czemu nic nas nie zaskoczy na egzaminie.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *