Jak uczyć się w czasach pandemii?
Jak uczyć się w czasach pandemii?
Wszyscy znaleźliśmy się w nowej rzeczywistości. Jest to trudny czas dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Stajemy przed trudnym zadaniem, po raz pierwszy musimy zmierzyć się z samodzielną, zdalną nauką. Ten wpis powstał po to, aby pomóc Wam w zorganizowaniu indywidualnej nauki.


1. Przygotuj miejsce pracy.
W którym miejscu w pokoju do tej pory uczyłaś się? Przy biurku? Na łóżku? Na podłodze? Lubisz w tym miejscu odrabiać lekcje? Przygotuj swoje miejsce pracy. Posprzątaj je, tak abyś miała miejsce na książki, zeszyty, laptopa. Jeżeli zdecydujesz uczyć się historii przygotuj sobie tylko materiały z tego przedmiotu, wszystkie inne książki odłóż na półkę. Usuń wszelkie “rozpraszacze” np. gry, niepotrzebnie notatki i koniecznie wyłącz powiadomienia we wszystkich urządzeniach. Postaraj się skupić na tym co robisz, na początku na 10min, 15min i z czasem staraj się wydłużyć ten czas. Warto pomyśleć o zdrowych przekąskach, owocach, warzywach, kanapkach, do tego np. woda mineralizowana. Włącz ulubioną muzykę jeżeli to pomaga Ci w skoncentrowaniu się.

2. Zadbaj o swój mózg
Staraj się utrzymać umysł w dobrej kondycji. Nakarm swój mózg i zadbaj o dietę. Jedz ryby (zwłaszcza morskie), jajka, borówkę amerykańską, jagody, orzechy włoskie, warzywa strączkowe, awokado, czekoladę (zwłaszcza gorzką). Czy wiecie, że czekolada poprawia pamięć i koncentrację, idealnie uśmierzy stresowe sytuacje. Unikaj soli i białego cukru, czyli mówimy nie chipsom, paluszkom, batonikom, fast food’om.

3. Stwórz plan na każdy dzień tygodnia.
Zastanów się jaki przedmiot i jaki zakres materiału zamierzasz opanować. Koniecznie to zapisz. Odciążaj swoją głowę od zapamiętywania czego masz się nauczyć. I tak już masz dużo na głowie. Na koniec dnia sprawdź ile udało Ci się zrealizować, a później zrób to samo na koniec tygodnia.

4. Poranek
Nie musisz rozpoczynać nauki o godz. 8.00. To ta dobra wiadomość. Zła jest taka, że musisz ją w końcu kiedyś zacząć. Ustal sobie godzinę rozpoczęcia zajęć, np. godz 9.00. Wiem, że jest to trudne, aby samemu zmotywować się do nauki. Jednak po kilku dniach Twój organizm się przyzwyczai do zmian, a Twój mózg zaakceptuje nową sytuację. Daj sobie czas.
Koniecznie wywietrz pokój, kilkanaście głębokich oddechów, kilka skłonów i rozpocznij naukę. Pamiętaj o śniadaniu.

5. Stałe godziny nauki
Ustal stałe godziny nauki np. 9.00 – 13.00, 15.00 – 18.00 i trzymaj się tego. Rutyna jest bardzo ważna. W weekend odpocznij, zrób coś dla siebie, coś co Cię relaksuje np. przeczytaj dobrą książkę. Nie ucz się 7 dni w tygodniu.

6. Zacznij od najtrudniejszych zadań
Zacznij od zadań, które wymagają od Ciebie największego wysiłku intelektualnego (chyba,  że jest to zadanie na 3min to zrób je natychmiast). Na początku dnia Twój mózg jest wypoczęty, więc jest szansa, że przyswoisz materiał w krótszym czasie. Zadania manualne zostaw na koniec dnia kiedy już będziesz zmęczona.

7. Używaj mazaków,  zakreślaczy, rób mapy myśli, śmieszne rysunki
Od lat zachęcam moich uczniów, aby korzystali z kolorowych mazaków. Pamiętaj, o tym, że Twój mózg się męczy, gdy widzi “nudne”, takie same notatki. Dostarcz mu rozrywki. Użyj kolorowych zakreślaczy, zrób zabawne rysunki. Gwarantuję Ci, że lepiej zapamiętasz dany materiał. A powtarzając go za kilka dni, Twój wzrok będzie głównie śledził podkreślone słowa i nie będziesz musiała czytać ponownie całego tekstu.

8. Użyj kolorowych karteczek
Wzory matematyczne, daty, słówka z języków obcych itd., które nie “wchodzą Ci do głowy ” zapisz na kolorowych karteczkach (pamiętaj, że mózg nie lubi nudy) i powieś je w pokoju (potrzebujesz tylko taśmy klejącej). Nauczysz się ich mimochodem. Metoda sprawdzona –  wierz mi niejeden egzamin na studiach zdałam stosując kolorowe karteczki.

9. Powtarzaj, powtarzaj, powtarzaj
Możesz to zrobić sama w domu najlepiej mówiąc na głos lub też skontaktuj się z koleżanką, kolegą i sprawdźcie co pamiętacie. Na studiach przed każdym egzaminem spotykałam się z moją koleżanką Małgosią i omawiałyśmy dany zakres materiału. Nigdy nie oblałyśmy żadnego egzaminu, więc u nas ta metoda działała. Teraz możecie się “spotkać” podczas połączenia wideo.

10. Przerwy
Teraz Ty decydujesz kiedy zrobić sobie przerwę. Pamiętaj, aby nie zmarnować tego czasu. Twój mózg musi odpocząć. Otwórz okno, oddychaj głęboko, rozciągnij się, napij się wody.

11. Postaraj się spojrzeć  na świat z pozytywnej strony
To mózg tworzy naszą rzeczywistość. Pamiętaj też, że ta sytuacja w końcu się skończy. Uśmiechaj się znacznie częściej i bez powodu. Zmiana sposobu myślenia i postrzegania na pewno uwolni Ciebie od wielu napięć. Spraw, aby Twój mózg był szczęśliwy w tych trudnych czasach. Zadzwoń do przyjaciółki, skomentuj jej zdjęcie na Instagramie w miły sposób lub tylko wyślij garść serduszek.

12. Wsparcie
Pamiętaj, że nie jesteś sama/sam. Może nie masz możliwości rozwikłania danego problemu ze swoim nauczycielem. Masz jednak kolegów, koleżanki, które może zmagają się z tym samym problemem. Skontaktujcie się, stwórzcie grupy wsparcia, może nawet jesteście w stanie podzielić materiał/zadania tak, że każdy wykonuje część i potem się dzielicie. (W trakcie studiów musiałam czytać bardzo dużo artykułów, książek w języku angielskim i przyswajać bardzo dużo nowych słówek. Nie miałam czasu, aby je wszystkie tłumaczyć. Stworzyliśmy grupkę i każdy musiał opracować tekst, a później wymienialiśmy się notatkami. #historyjkapanibeaty) Otaczaj się życzliwymi ludźmi.

Jestem z Wami. Trzymajcie się. Razem damy radę.
#zostańwdomu

Jeśli podoba Ci się ten wpis, będzie mi bardzo miło, jeśli:
✔ zostawisz pod nim komentarz
✔ zaobserwujesz mój profil na Instagramie
Zapraszam również na wpis: Film czy książka – oto jest pytanie?


42 komentarze

booky.tramp · 23 marca, 2020 o 5:35 pm

Ja na szczęście etap uczenia się w sposób zorganizowany mam za sobą, aczkolwiek codziennie uczę się języków obcych.. Nie mam z tym problemu, a koronawirus ani mi w tym nie przeszkadza ani nie pomaga 😀

  newenglandblog · 25 marca, 2020 o 7:31 pm

  Super, Tak trzymaj!

Ania · 24 marca, 2020 o 7:52 am

Świetnie że o tym napisalas

Ania · 24 marca, 2020 o 7:52 am

Świetnie że o tym napisalas

Madka roku · 24 marca, 2020 o 8:16 am

Naprawdę łatwo jest popaść w taką degrengoladę wewnętrzną siedząc w domu. Trzeba rzeczywiście próbować temu przeciwdziałać, ale to wymaga pewnej dyscypliny.

  newenglandblog · 25 marca, 2020 o 7:31 pm

  To prawda. Wszyscy potrzebujemy czasu, żeby zmienić swoje nawyki.

Karolina / Nasze Bąbelkowo · 24 marca, 2020 o 8:16 am

Najważniejsza jest systematyczność i samodyscyplina – bez tego ani rusz 🙂

  newenglandblog · 25 marca, 2020 o 7:32 pm

  Zgadzam się.

Koralina · 24 marca, 2020 o 8:52 am

My dopiero zaczynamy się uczyc, ale od razu ustaliłam plan dnia

  newenglandblog · 25 marca, 2020 o 7:32 pm

  I to jest dobry pomysł.

   Koralina · 28 marca, 2020 o 6:55 am

   Jak na zlosc wszystko się psuje, wlasnie wskrzeszają mój komputer…

    Koralina · 3 kwietnia, 2020 o 7:13 pm

    juhuuu, komputer wskrzeszony 😉 Chociaż jakoś nie specjalnie mi go brakowało 🙂

Aleksandra Załęska · 24 marca, 2020 o 9:17 am

Bardzo ciekawe podpowiedzi. Na pewno organizacja nauki w takim czasie nie jest łatwa i warto mieć swój plan na to, jak ogarnąć rzeczywistość

  newenglandblog · 25 marca, 2020 o 7:34 pm

  Dziękuję. Wiem, że wielu uczniów i rodziców potrzebuje teraz pomocy.

Dominika D. · 24 marca, 2020 o 9:46 am

Bardzo fajny post 😉
Takie rady mogą pomóc zorganizować się w swoim domu

  newenglandblog · 25 marca, 2020 o 7:35 pm

  Dziękuję 🙂

   Marysia K · 30 marca, 2020 o 12:01 am

   Dobre rady! Ja naukę mam za sobą, ale moje córki są w 1 i 3 klasie podstawówki. Lekko nie jest – ale faktycznie porządek na biurku to podstawa

Kuba · 24 marca, 2020 o 10:53 am

Super materiał

  newenglandblog · 25 marca, 2020 o 7:35 pm

  Dziękuję

Anszpi · 24 marca, 2020 o 2:47 pm

Ja etap nauki mam za sobą, ale uczę się z córką. Przedszkole zadbało, aby dzieci się nie nudziły siedząc w domu

  newenglandblog · 25 marca, 2020 o 7:36 pm

  Przedszkole? Czy zadania domowe też dzieci dostają?

Marta · 25 marca, 2020 o 8:02 pm

Dla samodzielnych, starszych uczniów super rady, sama z takich sposobów korzystałam kiedy w liceum po operacji musiałam się uczyć sama w domu. Ale teraz niestety to ja muszę być nauczycielką mojej siedmioletniej córki i już zaczynają się schody 🙂

Artur Hert · 25 marca, 2020 o 9:17 pm

To trudny czas dla nas wszystkich i trzeba się dostosować do obecnej sytuacji

Kwadrans dla Ciebie · 26 marca, 2020 o 6:26 am

Świetne rady. Niektóre z nich mogą mieć także zastosowanie do innych rzeczy jak np. Praca w domu. Dobra organizacja to podstawa.

Wędrówki po kuchni · 26 marca, 2020 o 11:23 am

Dobry wpis zawierający świetne rady. Niestety musimy jakoś się dostosować do obecnej sytuacji

SAWKA · 26 marca, 2020 o 3:02 pm

ja uważam, że zawsze należy uczyć się sumiennie – niezależnie od sytuacji

Beata Punktsiedzenia.pl · 26 marca, 2020 o 6:31 pm

Nauka w tak zorganizowanej formie już mnie nie dotyczy.

Weronika Ska · 28 marca, 2020 o 8:07 am

Mi się na szczęście udało pogodzić szkołę w domu z życiem prywatnym. Pomocny post!

Kulturalna meduza · 28 marca, 2020 o 9:02 am

Bardzo przydatne porady, myślę, że uczniowie mogą na nich skorzystać (studenci zresztą też). Pewnie w tych warunkach nauka jest o wiele trudniejsza, ale trzeba próbować ją sobie usprawnić jak tylko jest to możliwe!

Monika Kilijańska · 29 marca, 2020 o 12:33 pm

Przydadzą się nie tylko dzieciom, ale i dorosłym takie rady. Szczególnie ta z mapami myśli – to super sprawa.

aagnieszkaa1 · 29 marca, 2020 o 7:58 pm

Ja szkołę mam już za sobą, ale wiem, że teraz ta nauka on-line wcale nie jest taka prosta do zrealizowania…

wtrybieoffline · 31 marca, 2020 o 1:11 pm

oj tak, motywacja jest bardzo ważna, zarówno w szkole jak i w prawdziwym życiu. Ja od ponad dwóch tygodni rozpoczęłam pracę zdalną i bardzo trudno jest mi się zmusić wręcz do wstania i rozpoczęcia dnia o 9 😀

Bookendorfina Izabela Pycio · 31 marca, 2020 o 1:49 pm

Nauka za pośrednictwem szkół już dawno za mną, ale chętnie sama zdobywam wiedzę, właśnie w zaplanowanych i systematycznych porcjach.

TosiMama · 31 marca, 2020 o 9:01 pm

Etap nauki mam już za sobą, ale teraz stoję przed wyzwaniem organizowania sobie pracy zdalnej.

Widzepodwojnie.blogspot.com · 2 kwietnia, 2020 o 7:49 am

Podoba mi się wpis. Systematyczność i plan, czy to przy nauce zdalnej czy przy pracy zdalnej, są bardzo ważne 🙂

Bookendorfina Izabela Pycio · 9 kwietnia, 2020 o 8:54 am

Kilka ostatnich dni wypadło mi z nauki języka, jestem zła, że powstała luka, ale niekiedy nie da się nawet zwykłej czytanki przeczytać, czy choćby kilka słówek przypomnieć, czasem praca absorbuje wszystkie siły.

Klaudia Jaroszewska - Koci Punkt Widzenia · 9 kwietnia, 2020 o 8:58 am

Ja od zawsze uczę się w domu,więc to dla mnie nic nowego 🙂 Ogólnie powtarzam słówka, słucham youtube po angielsku, czytam książki. Czasem siądę do gramatyki 🙂 ostatnio wiecej czasu poświęcam ukraińskiemu

Koralina · 9 kwietnia, 2020 o 12:08 pm

działamy, nie poddajemy się, wyjdziemy z tego mądrzejsi i bardziej empatyczni 😉 <3

Aga Mylifestyle · 16 kwietnia, 2020 o 7:25 am

Cenne rady, warto je sobie wziąć do serca i wdrożyć w życie 🙂

Artur · 16 kwietnia, 2020 o 7:52 am

Bardzo przydatne rady. Myślę, że wiele osób z nich skorzysta 🙂

Bookendorfina Izabela Pycio · 16 kwietnia, 2020 o 10:43 am

Codzienną naukę języka obcego zaczynam od powtarzania słownictwa, rankiem najlepiej mi się je wkuwa, później ćwiczenia z gramatyki, następnie jakiś tekst do opracowania, a na koniec bajka dla dzieci z internetu. 🙂

AgataMan · 23 kwietnia, 2020 o 7:33 am

U mnie czy pandemia czy nie zawsze uczę się zdalnie każdego języka, ale jak tylko mam możliwość rozmowy z nativem to niemalże biegne. Na szczęście i to mozna załatwić przez skype:)

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *