Przełamanie bariery strachu przed mówieniem w języku obcym i rozwój umiejętności mówienia, nierzadko przysparza wiele kłopotów uczącym się języków obcych. Często jesteśmy niecierpliwi i chcielibyśmy jak najszybciej widzieć postępy i czuć satysfakcję ze swobodnego posługiwania się językiem.

Ważne jest, by pamiętać, że mówienie jest tak zwanym productive skill – czyli umiejętnością, dzięki której tworzymy i przekazujemy wiadomości, zdania. Ubieramy w słowa swoje myśli i tym samym „produkujemy język”. Aby móc swobodnie się komunikować niezbędne jest oczywiście słownictwo. Większa baza słówek, którymi dysponujemy oczywiście znacznie ułatwia komunikację, ale zarazem wpływa pozytywnie na pewność siebie i pomaga przełamywać bariery. Co zatem warto zrobić by poszerzać i utrwalać słownictwo? Oto kilka sposobów, które warto wypróbować:

1.       Fiszki – jeśli jesteś wzrokowcem – naklej karteczki ze słówkami, które chcesz przyswoić w miejscach widocznych z których często korzystasz np. lustro w toaletce, drzwi szafy lub lodówki. W ten sposób już rano szykując się do podbicia świata zdążysz zrobić małą powtórkę.

2.       Pisz – jeśli lubisz pisać, jeśli w codziennym życiu towarzyszą Ci listy zakupów, listy rzeczy do zrobienia, plany na najbliższy tydzień – twórz je w języku obcym.

3.       Zaobserwuj profile na Instagramie, Facebook’u, Tik Tok’u, które uczą zwrotów przydatnych w codziennej komunikacji. Jeżeli spędzasz dużo czasu w social mediach, wykorzystaj ten czas i ucz się przy okazji.

4.       Ucz się całych wyrażeń, zdań a nie pojedynczych słów. Przykładowe wyrażenia/zdania:

to give someone a hand = to help someone

I don’t think I’ll be able to do it on my own. Could you give me a hand, please?

keep one’s chin up = don’t worry and keep going, everything will be ok

I know it’s been quite hard for you, but keep your chin up! It’s gonna be fine.

sharp = at exact time

I’ll see you at 9 sharp.

to hit the hay = go to bed

It’s late, I think it’s time to hit the hay.

Let’s grab a bite to eat = let’s have something to eat.

We’ve been working so hard all day. It’s time for a break. Let’s go and grab a bite to eat.

Long time no see! = I haven’t seen you for ages

Hi! Long time no see! How are you doing these days?

What have you been up to? = What have you been doing since I last saw you?

I haven’t seen you for ages! What have you been up to?

So far so good =  things are going well so far

Hi! I’ve heard you got a new job! How is it going?

So far so good!

Help yourself = used especially when offering food to someone

There’s plenty of food so please, help yourself to some more.

I gotta take off = I have to go now

Nice talking to you but it’s getting late I gotta take off now!

A co ze wspomnianymi wcześniej obawami przed mówieniem?
Poniżej lista przydatnych wskazówek, co można zrobić, by cieszyć się szybkimi postępami i pozbyć się lęku przed mówieniem raz na zawsze.

Nie bój się popełniać błędów. Nauka języka i mówienia to proces ciągły a popełnianie błędów jest jego nierozłączną i naturalną częścią. Zamiast skupiać się na tym czy zdanie, które chcesz wypowiedzieć będzie super poprawne pod względem gramatycznym, skup się na przekazaniu informacji i komunikacji.

Kiedy nauczysz się nowego słowa bądź konstrukcji spróbuj wpleść je w swoje wypowiedzi. Jeżeli wciąż nie masz pewności jak to zrobić, zostań przy tym co już dobrze znasz i skup się na tym co chcesz przekazać.

Otocz się językiem. Słuchaj, oglądaj, czytaj w obcym języku ile tylko się da! W ten sposób nieświadomie przyswajamy nowe słownictwo i gramatykę, które później mogą nas mile zaskoczyć pojawiając się znienacka w naszej wypowiedzi.

Wykorzystaj każdą okazję jaka tylko Ci się przydarza do rozmowy: znajomy native speaker, grupy w internecie, forum itp. Jeśli uczęszczasz na lekcje, to postaw sobie wyzwanie by komunikować się tylko w obcym języku – przecież właśnie po to na nie chodzisz, więc wyciśnij ten czas jak cytrynę, do ostatniej kropli 😊

Nagraj się. Może być to dość trudne ćwiczenie, szczególnie dla osób, które nie przepadają za oglądaniem się lub słuchaniem swojego głosu. Jest ono jednak bardzo pomocne, pomaga zobaczyć czy robimy postępy głównie w wymowie, pozwala dostrzec co możemy ulepszyć i nad czym popracować. Jeżeli masz w sobie odwagę – spróbuj a na pewno nie pożałujesz.

Pamiętaj, aby cieszyć się efektami i nie czuć strachu przed mówieniem, trzeba ćwiczyć.

Practice makes perfect!

Właśnie przygotowuję e-booka z przydatnymi wyrażeniami. W e-booku znajdziesz tylko przydatne wyrażenia, które wykorzystasz w codziennej komunikacji, w sklepie, na lotnisku, w restauracji, w podróży. Chcesz, abym poinformowała Cię o rozpoczęciu sprzedaży, zostaw swój adres mailowy. Zapisz się na listę oczekujących.

Jeśli podoba Ci się ten wpis, będzie mi bardzo miło, jeśli:
✔  zostawisz pod nim komentarz
✔  zaobserwujesz mój profil na Instagramie
✔ Zapraszam również na wpis: 25 phrasal verbs, które musisz znać (część 3).0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *