Jak odnieść sukces w nauce języków obcych? Po prostu go zaplanuj. Wydaje się proste, prawda? Wielu z nas planuje, zwłaszcza na początku roku, że zrzuci kilka kilogramów, nauczy się języka obcego, zacznie biegać, zapisze się na kurs jogi itd. Często się kończy na mówieniu, a w najlepszym wypadku po trzech miesiącach rezygnujemy z planów, bo „dopada” nas życie, mamy inne ważniejsze sprawy na głowie. Gdy uświadamiamy sobie, że znów się nie udało, pojawia się frustracja. Co zrobić, żeby wreszcie odnieść sukces w nauce języków obcych?

1. Najważniejszy jest cel, ale nie sformułowany na zasadzie: Chcę się nauczyć języka angielskiego. Zastanów się, co konkretnie chcesz osiągnąć, np.: chcę się nauczyć 20 czasowników nieregularnych lub 20 zdań, które mi się przydadzą podczas podróżowania. Pomyśl, ile czasu może Ci to zająć: tydzień, dziesięć dni, miesiąc? Koniecznie zapisz to w kalendarzu lub planerze, np. jeden czasownik/zdanie każdego dnia. Pamiętaj również, aby zaplanować sobie przerwy w nauce na relaks oraz czas na powtórki.

2. Planuj. Masz już wyznaczony cel, teraz zaplanuj proces nauki. Zapisz w kalendarzu lub planerze, kiedy poświęcisz czas na naukę. Powieś plan w widocznym miejscu i się go trzymaj. Zastanów się, kiedy najlepiej Ci się myśli, kiedy jesteś w stanie skupić się na nauce: rano przed szkołą/pracą, a może wieczorem? Planuj całościowo– miesięcznie, a już koniecznie tygodniowo, i zapisz to w kalendarzu/planerze. Możesz wykorzystać do tego planery, które są do pobrania tutaj.

3. Rób krótkie sesje i ucz się systematycznie. Bardzo ważne jest wyrobienie w sobie nawyku. Kilka, kilkanaście minut dziennie da lepsze efekty niż długa nauka raz w tygodniu. Spraw, aby czas, który poświęcisz na uczenie się, był produktywny. Wyłącz wszystkie „rozpraszacze”, powiadomienia, ścisz telefon. Istotne jest to, żebyś w kalendarzu/planerze zaznaczyła, że wykonałaś zadanie (narysuj uśmiechniętą buźkę lub serduszko). To bardzo ważne, abyś widziała, że posuwasz się do przodu, małymi kroczkami, ale do przodu. W taki sposób wyrabiasz w sobie nawyk.

4. Traktuj naukę jak zabawę. Ma Ci ona dawać radość. Nauka kojarzy się nam z nudną, żmudną pracą, ale możesz sprawić, że będzie przyjemnością. Wprowadź elementy gry, np. przygotuj słoik ze słówkami, których chcesz się nauczyć (100 słówek w ciągu miesiąca), i każdego dnia losuj trzy słówka. Jeżeli znasz już to słowo, możesz wyrzucić kartkę, jeżeli nie – wraca ona do słoika. Kiedy opróżnisz słoik, to zaszalej – idź na lody albo kup sobie coś ładnego. Niech to będzie taka mała nagroda za to, że udało Ci się osiągnąć cel. Przyjemność może Ci również sprawić tworzenie kreatywnych notatek. Tutaj znajdziesz planery, które możesz pobrać i wykorzystać do nauki języków obcych.

5. Porzuć profesjonalizm raz na zawsze. Nie musisz mieć nowego zeszytu i naostrzonych ołówków, żeby zacząć się uczyć języka obcego (często tak właśnie podchodzimy do nauki). Zacznij tu i teraz, z tym, co masz. Nie będzie lepszego momentu. Zastanów się też, z czego jesteś w stanie zrezygnować, żeby uzyskany czas poświęcić na naukę. Dokładanie sobie nowych obowiązków nie sprawi, że będziemy szczęśliwsi, ale rezygnacja z innych zajęć jest niezłym rozwiązaniem. Czasu nie da się rozciągnąć, wszyscy mamy go tyle samo.

6. Sprawdź, co działa u Ciebie. Słuchaj znajomych, którzy już się uczą języka obcego, ale sprawdzaj, co działa u Ciebie. Każdy z nas jest inny i prowadzi inny tryb życia. Sprawdź, czy łatwiej Ci się skupić rano, czy może wieczorem, czy wolisz się uczyć sama czy z koleżanką itd. Znajdź swój własny rytm.

Jak odnieść sukces w nauce języków obcych? Pamiętaj: cel, plan, nawyk, systematyczność, radość. To jest mój przepis na odniesienie sukcesu w opanowaniu języka obcego.

Chcesz skutecznie się uczyć i dobrze planować swoją naukę? Na pewno tak! Pobierz więc planer i działaj.

Od 4 stycznia zapraszam na Instastory. Pokażę Ci, jak wykorzystać planery w nauce języków obcych.

A jaki jest Twój sposób na odniesienie sukcesu w nauce języków obcych?

The form you have selected does not exist.

Jeśli podoba Ci się ten wpis, będzie mi bardzo miło, jeśli:
✔ zostawisz pod nim komentarz

✔ zaobserwujesz mój profil na Instagramie
Zapraszam również na wpis: Jak pomóc dziecku w nauce języka angielskiego?


15 komentarzy

Szlak Za Szlakiem · 3 stycznia, 2021 o 9:17 am

Bardzo fajny wpis. Wszystkie ważne wskazówki w jednym miejscu. Myślę, że dla osób uczących się języków będą to porady trafione idealnie.

Irena-Hooltaye w podrozy · 3 stycznia, 2021 o 10:49 am

Pracuję w Niemczech i bardziej znam niemiecki, a angielski tylko tyle, aby móc podróżować i w miarę się porozumieć. Marzy mi się więcej angielskiego, ale musi mi to sprawiać przyjemność.
Systematyczność jest też bardzo potrzebna. Żeby odnieść sukces w nauce języka obcego, trzeba mieć dobry plan i motywację. Dzięki za cenne rady.
Pozdrawiam 🙂

Anna z Wychowanie to przygoda · 3 stycznia, 2021 o 2:36 pm

Dziekuje za swietne rady, zgadzam sie z nimi w 100%. Jestem pewna, ze nauka angielskiego to noworoczne postanowienie wielu osob 🙂 Pozdrawiam!

Akacja · 3 stycznia, 2021 o 3:13 pm

To o czym piszesz dotyczy nie tylko nauki języka, ale także innych planów. Podstawą jest samozaparcie i konsekwencja.

KarellaUk · 3 stycznia, 2021 o 3:17 pm

Kurcze super ten post! Zwłaszcza że i ja chce podszlifowaç swój Angielski ! Zapisuje go do ulubionych i zastosuję się do tych wskazówek.

Pojedztam.pl · 8 stycznia, 2021 o 8:15 am

Chyba nie robienie niczego na siłę. Jak mam się zmuszać, to szybko odpuszczam naukę.

Agata · 8 stycznia, 2021 o 10:25 am

Porzuć profesjonalizm – właśnie to przeszkadzało mi w osiągnięciu celu.

AgaMylifestyle · 9 stycznia, 2021 o 8:30 am

Angielskiego uczę się odkąd pamiętam. Wcześniej to było takie trochę wymuszone „bo ktoś kazał” np. Pani w szkole albo rodzice. Wtedy ukazywała się ta natura buntownicza na zasadzie: ktoś każe, to ja zrobię na przekór! Teraz żałuje 🙂 bo angielski znam, ale nie w stopniu mnie zadowalającym. Od kilku miesięcy uczę się ponownie, ale tym razem dlatego, że chcę 🙂 Twoje wskazówki bardzo fajne, wprowadzę je w życie :*

Anna · 9 stycznia, 2021 o 8:50 am

Ciężko z tą systematyką. Tydzień przeleciał a już kolejna lekcja. Chyba muszę lepiej organizować siebie w czasie

Paweł · 9 stycznia, 2021 o 1:30 pm

Kluczowa jest wytrwałość i systematyczność, bez tego reszta jest mało ważna. 🙂

Katarzyna · 10 stycznia, 2021 o 4:49 pm

Zawsze warto mieć marzenia i realizować-nie czekając aż same się spełnią.
Praca oczywiście ale efekty jakie przychodzą dają motywacje.

Koralina · 11 stycznia, 2021 o 9:06 pm

trafiłaś idealnie w moje tegoroczne cele! niestety dawno nie używałam języka angielskiego i po prostu wielu rzeczy zapomniałam, spróbuję znaleźć jakąś taktykę na siebie i w końcu się czegoś nauczyć 😉

Małgorzata Miłoszewska · 21 stycznia, 2021 o 4:54 pm

Najtrudniej jest zaakceptować rzeczy oczywiste. Niby coś wiem, ale chowam to głęboko w głowie. I czekam, aż zrobi się samo. Dziękuję za Twój wpis, który zadziałał jak szpilka. I… jakby to nazwać… wyzwanie do rywalizacji: “Ona tak robi, to ja też będę.” 🙂 Pozdrawiam ze Szczecina!

Joanna · 16 lutego, 2022 o 9:38 am

Bardzo praktyczne rady. Podoba mi się szczególnie to, żeby wyznaczyć sobie cel, planować, ale jednocześnie traktować naukę języka jak zabawę, Warto wprowadzić te rady w życie. Dziękuję.

Kamila · 26 maja, 2022 o 7:47 am

To prawda, że dla każdego inny sposób nauki może okazać się skuteczny. Nie muszę szukać daleko, żeby się o tym przekonać. Inny system nauki mam ja, a inny mój mąż.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *