Czy czasami zadajesz sobie pytanie “po co mi znajomość języka obcego”, czy warto poświęcać swój wolny czas na uczenie się języka angielskiego, niemieckiego lub innego języka? Brakuje Ci czasami motywacji? Koniecznie przeczytaj co myślą na ten temat moi byli uczniowie.

Mam na imię Dorota i mam 26 lat. Angielskiego zaczęłam się uczyć już w przedszkolu, czyli 20 lat temu…Jednak prawdziwą naukę języka rozpoczęłam, gdy miałam około 15–16 lat. Co mam na myśli mówiąc „prawdziwą”? Od tego momentu zaczęło mi bardzo zależeć na nauce angielskiego. Był to dla mnie klucz do świata muzyki, filmu, kultury. Przestałam myśleć o angielskim, jak o nudnym,nieużytecznym przedmiocie w szkole. Ogromny wpływ miała na to moja ówczesna miłość do zespołów takich jak np.Nirvana. Chciałam wiedzieć o czym dokładnie śpiewał Kurt Cobain i pragnęłam choć trochę zrozumieć amerykańskie realia lat 90. bez pomocy(nie zawsze) rzetelnych źródeł. Zaczęłam też coraz bardziej zdawać sobie sprawę,że języki obce stają się moją pasją. Ostatecznie zdecydowałam się na studia na kierunku etnolingwistyka. Obecnie język angielski jest wręcz nierozerwalnym elementem mojego codziennego życia. Po angielsku oglądam filmy i rozmawiam. Mam nawet swojego ucznia, z którym komunikuję się tylko w tym języku (uczę go języka polskiego). Obecnie mieszkam we Wrocławiu. Nie da się ukryć, że znajomość angielskiego jest wręcz wymagana w różnych miejscach pracy w większych miastach. Języki obce są oknem na świat. Być może fraza ta będzie się niektórym wydawać dość banalna, ale zawiera mnóstwo prawdy.

Dorota, matura 2013

Pierwsze, co przychodzi mi do głowy w odpowiedzi na pytanie, do czego przydaje się w życiu język angielski, to o wiele większy dostęp do zagranicznej kultury. Nie wszystkie książki, filmy czy seriale znajdziemy w tłumaczeniu na język polski. Nie ogranicza mnie to, że nie zrozumiem jakiejś niszowej animacji, nawet jeśli jest ona dostępna tylko w języku angielskim. Ważniejszą sprawą są jednak źródła naukowe potrzebne przy pisaniu licencjatu, magisterki, a szczególnie doktoratu. Źródła angielskojęzyczne są często bezcenne, niestety wielu artykułów naukowych i książek, nawet znanych w Polsce autorów, nie przetłumaczono. Znajomość angielskiego umożliwia również poznanie ludzi z całego świata i prowadzenie z nimi swobodnych rozmów. Oczywiście pierwszym skojarzeniem jest poznawanie ich podczas podróży, lecz także w dużych polskich miastach mieszka wiele osób z innych krajów. Nawet jeśli nie mówią płynnie po polsku, to – dzięki znajomości angielskiego – mogę poznać ich historię, poglądy i dowiedzieć się czegoś o ich kulturze. Język nie jest przeszkodą w nawiązywaniu przyjaźni; jedna z moich najbliższych przyjaciółek, którą poznałam w New England, jest ze Stanów Zjednoczonych i rozmawiamy ze sobą tylko po angielsku. Gdyby nie znajomość języka, tej cudownej osoby nie byłoby w moim życiu.

Hihi Kalisiak, matura 2015

Jeszcze kilka lat temu, kiedy chodziłam do liceum, nie pomyślałabym, że językiem angielskim będę posługiwać się na co dzień! Będąc na wakacjach w Niemczech poznałam chłopaka, w którym się zakochałam. Wspólnym językiem okazał się angielski. Nauka języka obcego otworzyła przede mną wiele nowych dróg. Takie prozaiczne czynności, jak oglądanie filmów na Netflix, zamówienia filiżanki kawy w irlandzkiej kawiarni, czy czytanie artykułów naukowych na studiach psychologicznych – stały się o wiele prostsze i przyjemniejsze. Nauka języka pozwoliła mi lepiej zrozumieć zagadnienia wymagane przez profesorów na uniwersytecie, których polskie tłumaczenia są niewystarczające albo zwyczajnie niedostępne. Rok temu przeprowadziłam się do Niemiec i pierwszą napotkaną przeszkodą był brak znajomości języka niemieckiego. Wyzwaniem było dla mnie pójście na zakupy, wizyta u lekarza, czy znalezienie pracy. Teraz uczęszczam na uniwersytecki kurs językowy razem z innymi obcokrajowcami, którzy chcą podjąć studia lub pracę w Niemczech. Czasem żałuję, że nie przywiązywałam dużej wagi do nauki języka niemieckiego w gimnazjum i liceum. Wówczas na pewno byłoby mi teraz łatwiej… Jednak wtedy jeszcze nie wiedziałam, że moje życie potoczy się w kierunku tworzenia swojej przyszłości w Niemczech. Ale na naukę języków obcych nigdy nie jest za późno! Warto się ich uczyć, bo dają wiele nowych możliwości, pozwalają na zawarcie znajomości, pomagają w samorozwoju i pracy. Z pomocą wspaniałych nauczycieli z New England, nauka języków jest łatwa, przyjemna i baaaardzo owocna.

Patrycja Waszkiewicz, matura 2016

Angielskim posługuję i posługiwałam się praktycznie w każdym kraju, który zwiedzałam. Zdarzyło mi się również powiedzieć kilka słówek po francusku, podczas zwiedzania Francji. Znajomość języków obcych ułatwia komunikację między ludźmi z różnych krajów i pozwala zawierać nowe znajomości oraz poznawać obce kultury. Często języki przydają się również w czasie studiów, np. podczas wyjazdów na tzw. Erasmus, który pozwala na wymianę studentów między uczelniami w całej Europie. Dodatkowo, nawet teraz pracując dorywczo zdarza mi się mieć klientów, którzy rozmawiają w innym języku, np. po niemiecku. Znając języki jest mi łatwiej się z nimi porozumiewać. Języki obce otwierają również liczne możliwości w przyszłości. Kiedy przyjdzie odpowiedni moment, będziemy mieć wybór, gdzie chcemy zamieszkać lub w jakiej pracy się realizować(języki obce przydają się np. w pracy w ambasadzie). Warto wykorzystać ten czas nauki, aby nie zamykać sobie ścieżek i w przyszłości po prostu mieć możliwość decyzji.

Marta, matura 2018

Warto się uczyć języka angielskiego z wielu powodów. W tych czasach prawdą jest, że w wielu dziedzinach język angielski jest po prostu niezbędny, zwłaszcza w IT, ale nie tylko. Zawsze na wyjazdach za granicę ma się ten komfort dogadania z ludźmi, nawiązywania nowych znajomości i braku ograniczeń. Nie trzeba się wówczas ograniczać do poznawania ludzi tylko z własnego kraju, można nawiązywać przyjaźnie z osobami z całego świata, co jest świetną sprawą. Języki obce umożliwiają zapoznanie się z różnymi artykułami, blogami, filmami, serialami czy grami, z których korzystanie po angielsku staje się przyjemniejsze. Nie trzeba wtedy czekać na tłumaczenia, ani trudzić się z translatorem, by coś zrozumieć. Nawet słuchanie i śpiewanie popularnych radiowych hitów staje się przyjemniejsze i łatwiejsze, gdy rozumie się ich sens. Uważam, że warto uczyć się angielskiego, żeby po prostu lepiej poznać świat. Gdybym ja nie posługiwał się angielskim, bardzo wiele źródeł rozrywki mógłbym stracić. Obecnie angielski jest niesamowicie ważny, zwłaszcza dla młodzieży – otaczamy się tym językiem, dlatego warto się go uczyć!

Paweł Bornikowski, matura 2018 

Dla mnie nauka jakiegokolwiek języka nigdy nie stała pod pytaniem “po co?”. Zawsze raczej chodziło o pytanie “dlaczego w takiej beznadziejnej formie?”. Gdy wrzucono mnie w system nauki języków obcych do dziś obecny (na nieszczęście) w polskim szkolnictwie, nienawidziłam tego. Więc gdy rodzice wysłali mnie na zajęcia dodatkowe z języka angielskiego, nie widziałam w tym celu. Ale zdjęcie z oczu szkolnych klapek nauki języka uświadomiło mnie, jak bardzo jest to potrzebne i jak bardzo przyjemne (przynajmniej dla mnie – humanisty). Nauka dowolnego języka obcego – czy to wszechobecnego angielskiego, bliskiego nam rosyjskiego, całkiem uniwersalnego (i bardzo łatwego) hiszpańskiego czy nawet kosmicznych znaczków języków azjatyckich – otwiera nam oczy na świat, którego do tej pory nie znaliśmy. Nagle poznajemy kulturę zupełnie inną od naszej, odkrywamy tradycje diametralnie różne od polskich i dowiadujemy się, że można jeść rzeczy, o których nigdy byśmy nie pomyśleli, że są jadalne częściej niż tylko raz w życiu.
Nauka języka obcego jest istotna. Przy wymienianiu, dlaczego warto, nie można nie wspomnieć o przydatności bycia wielojęzyczną osobą w czasie polowania na przystępnie płatną posadę czy możliwości rozwoju za granicą. Mam w rodzinie osoby, które dzięki znajomości języków obcych dostały świetne stypendia na studia w sercu Europy. Znam osobę, która znając płynnie dwa języki poza swoim ojczystym, może przebierać w stażach i ofertach pracy na prestiżowych stanowiskach. Większość pracujących ludzi, jakich znam, używa regularne, a nawet codziennie języka obcego w swojej pracy i bez jego znajomości, nie poradziliby sobie.
Jednak dla mnie język obcy, w moim przypadku angielski, ma zdecydowanie inne znaczenie. Może to być kwestia, że jestem humanistą, ale mój umysł czuje się wyzwolony, gdy poznaje nowy język obcy lub władam już poznanym. Nie raz mam wrażenie, że lepiej i szybciej dogadałabym się z drugim człowiekiem używając języka obcego niż ojczystego. Dla mnie nauka oraz używanie języka obcego to czysta przyjemność – odkryłam w ten sposób wartościowe (i takie też nie całkiem) zakątki internetu, w których z językiem polskim człowiek by miał spore trudności w poruszaniu. Jeśli chodzi o YouTube czy Twitter, czy Instagram – przeglądam jedynie anglojęzyczne kanały/profile, wśród których można znaleźć, uważam, wiele więcej nieoszlifowanych diamentów niż wśród polskich influencerów. Nawet jeśli chodzi o zwykłe szukanie informacji do projektu szkolnego, akademickiego czy prywatnego, angielskie strony oferują znacznie bogatsze i pewniejsze źródła i wiadomości, z których można czerpać garściami (podczas gdy na polskiej wersji strony widnieje raptem pięć zdań). Pewnie, można korzystać z tłumacza w przeglądarce, ale wówczas artykuł o elektronice czy botanice, czyli przepełniony specyficznym żargonem naukowym, straci sens, bo część słowników internetowych tych słów po prostu nie zna.
Uważam, że przy wyborze, czy uczyć się języka, nie można zadawać pytania “czy warto?”. Należy, może nawet trzeba, pytać “a którego języka mam ochotę się nauczyć?” albo, dla osób potrzebujących bardziej konsumpcyjnych powodów, “który język mi się bardziej opłaci?”, bo każdy z nich jest opłacalny.
Katarzyna Wieczorek matura 2019 

Lubisz uczyć się języków obcych? Jakiego języka się uczysz? Twoim zdaniem, warto czy nie warto poświęcać swój czas na naukę języka angielskiego, niemieckiego,rosyjskiego?

Jeśli podoba Ci się ten wpis, będzie mi bardzo miło, jeśli:
✔ zostawisz pod nim komentarz
✔ zaobserwujesz mój profil na Instagramie
Zapraszam również na wpis: Film czy książka – oto jest pytanie?

 


12 komentarzy

Akacja · 31 sierpnia, 2020 o 5:16 am

Zdecydowanie warto. Angielski pozwala na wyjście poza granice polskości i poszerzenie horyzontów. Daje poczucie swobody, gdy wyjedzie się z Polski.

Annastylefashion · 31 sierpnia, 2020 o 4:50 pm

Znajomość języków daje wiele możliwości rozwojowych i jest oknem na świat. Warto się ich uczyć. 🙂

Karolina/Nasze Bąbelkowo · 1 września, 2020 o 8:07 am

Najintensywniej uczyła się angielskiego na etapie gimnazjum i liceum,bo byłam w klasie językowej. Niestety,z upływem lat słownictwo trochę wyleciało z głowy (choć nadal dogaduję się zagranicą bez jakichś większych problemów) i na pewno warto byłoby je odświeżyć.

Koralina · 1 września, 2020 o 8:20 am

jako kulturoznawcę bardzo ciekawi mnie aspekt myślenia w określonym języku, pomijając już oczywistą potrzebę znajomości języka obcego. Ciekawi mnie to jak powstały jakieś związki frazeologiczne i do czego się odnoszą 🙂

Klaudia · 4 września, 2020 o 7:09 am

No pewnie, że warto uczyć się języków obcych! I nie tylko samego angielskiego, bo tak naprawdę warto znać inne, nieco bardziej “egzotyczne” języki 🙂

krystynabozenna · 4 września, 2020 o 7:10 am

Na pewno warto jest uczyć się języków obcych, szczególnie naszych sąsiadów, dziwi mnie tylko, że tak wszyscy unikają języka rosyjskiego 🙂 I oby nie był nam znowu najbardziej potrzebnym językiem…

Bookendorfina Izabela Pycio · 4 września, 2020 o 7:32 am

Zawsze wiedziałam, że tylko skorzystam na znajomości języków obcych, ich uczenie się to moja pasja. 🙂

Anna z Wychowanie to przygoda · 4 września, 2020 o 9:34 am

Ciekawe, czy ktos juz kiedys odpowiedzial na to pytanie, ze nie…Pewnie, ze warto i to z wielu powodow! Dla mnie pierwszym z nich jest poznawanie nowych kultur 🙂 Pozdrawiam!

Aleksandra · 4 września, 2020 o 12:45 pm

Warto się uczyć języków 🙂 Choćby dlatego, że to dobry trening dla mózgu, poza tym poszerzamy wiedzę, mamy dostęp do większej ilości źródeł, możemy dogadać się z innymi ludźmi. Ma to wiele zalet.

Maciej Pawlik · 7 września, 2020 o 5:00 am

Warto uczyć się języków obcych, ale nie w szkole. Język to fonetyka, dźwięki, żywe dialogi. Cała warstwa gramatyczna jest ważna, ale drugorzędna.

Pojedztam.pl · 11 września, 2020 o 3:25 pm

Jak najbardziej warto, jednak czasem jest to długotrwały proces.

Miye · 12 września, 2020 o 11:15 am

Oczywiście, że warto, chociaż nie każdy ma ku temu zdolności 🙂

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *