Jeżeli będziesz w okolicach Bristolu i będziesz mieć wolny dzień, to polecamy odwiedzić Berkeley Castle. Zamek, który od 850 lat jest domem rodziny Berkeley. Absolutnie fantastyczne jest to, że zarówno rodzina Berkeley, budynek, zawartość, majątek i miasto przetrwały razem. Dzięki temu zamek jest najstarszą budowlą w kraju, zamieszkiwaną przez tę samą rodzinę, która go zbudowała. Już samo to czyni go naszym zdaniem wartym odwiedzenia.

Zamek został zbudowany jako jeden z wielu, w celu ochrony granicy przed Walijczykami. Miłośnicy tego typu obiektów dostrzegą zapewne otwory strzelnicze (wąski pionowy otwór w fortyfikacji), mordownie (rodzaj pułapki), ogromne zakratowane drzwi oraz specjalnie zaprojektowane schody o różnej wysokości i szerokości tak aby utrudnić szybki, miarowy bieg najeźdźcy.


Pomimo tego, że zamek jest wciąż w prywatnych rękach, zwiedzającym udostępniono wiele komnat. Mamy możliwość zobaczenia zebranych na przestrzeni wieków, wybranych i cenionych przez członków rodziny przedmiotów. Wiele niezwykłych gobelinów, obrazów i ceramiki.

Uwielbiam porcelanowe filiżanki, więc gabloty z porcelaną sprawiły mi ogromną radość. Czy wiecie jak kiedyś radzono sobie z potłuczonym talerzem, który był tak cenny, że szkoda było go wyrzucić? Możliwe, że dla niektórych nie jest to wiedza tajemna. Dla nas ciekawostka. Dziś użyjemy kleju ale kiedyś była to bardzo precyzyjna sztuka nitowania. Polegało to na ręcznym wywierceniu małych otworów po obu stronach pęknięcia i włożeniu kawałków drutu tak by scalić odłamane kawałki.

Zwiedzanie zamku rozpoczyna się od komnaty, która graniczy z małym, spartańsko urządzonym pomieszczeniem i lochem. W 1327 roku w murach zamku rozegrało się owiane złą sławą w Anglii morderstwo. Królowa Izabella wraz z Roger’em Mortimer uwięzili króla. Właśnie ten mały pokój był jego celą. Osadzony, nakłoniony do abdykacji król Edward II zniknął i słuch po nim zaginął. Oficjalna wersja podaje, że Edward zmarł w wypadku. Na temat jego śmierci krąży legenda, której z powodu jej brutalności nie przytoczymy.

Jedna z teorii głosi, że komedia “Sen nocy letniej” Williama Szekspira napisana została z myślą o weselu Thomasa Berkeley (syna Henryka Lorda Berkeley) z Elizabeth Carey. Jednak faktem jest, że podczas zwiedzania nie natknęliśmy się nigdzie na jakikolwiek dowód potwierdzający tą teorię.

Berkeley posłużyło za jedną z lokalizacji dla filmu Johny English 3, serialu Poldark oraz miniseriali takich jak: Biała księżniczka czy W komnatach Wolf Hall.


Zamek oferuje także atrakcje na powietrzu. My akurat byliśmy w czasie kiedy, odgrywane było przybycie na zamek króla Charles II w towarzystwie Dam oraz Gwardii Królewskiej w roku 1673. Ku uciesze turystów odbyły się wyścigi konne na krótkim odcinku, pokaz szermierki podczas jazdy konnej oraz strzelanie do celu na galopującym koniu w wykonaniu Gwardii Królewskiej. Damy zaś zaprezentowały skoki przez przeszkody.


Do końca tego roku można będzie jeszcze spotkać króla Henryka VIII wraz jego sześcioma żonami. Będzie także wystawiona sztuka “Wieczór Trzech Króli” Szekspira w ramach teatru pod chmurką oraz wiele innych atrakcji.

AgaRaf


Kategorie: Podróże

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *