Dzisiejszy post to wyjątkowa polecajka dla każdego ucznia języka angielskiego – choć nie tylko, bo jest to ogromne źródło, z którego można czerpać informacje na różnorodne tematy.

Ted-Ed – czyli platforma e-learningowa, platforma „córka” słynnych Ted Talks, czyli internetowych wykładów, głoszonych przez ekspertów ze świata nauki, technologii, edukacji, biznesu w wielu językach z dodanymi napisami w ponad 100 językach świata.

Ted-Ed skierowana jest do uczniów i nauczycieli. Wspiera proces nauczania poprzez udostępnienie szerokiej bazy krótkich filmów video oraz dając nauczycielom możliwość tworzenia własnych lekcji online i dzielenia się nimi z innymi. Jest wspaniałym wsparciem językowym dla każdego kto pragnie rozwijać swoje kompetencje językowe, jest również nieocenionym źródłem informacji na tematy ważne dla świata, a także nierzadko zaskakuje ciekawostkami.

Przyjrzyjmy się platformie z punktu widzenia ucznia języka angielskiego. U góry strony głównej widzimy 4 zakładki:

Discover – w niej znajdują się:

 – lessons – czyli zbiór video prezentacji, wykładów, filmów animowanych na różne tematy. Ważne jest, że dzięki filtrom, łatwo znajdziemy film dopasowany do naszego wieku, tematu, który szczególnie nas interesuje, a także w razie potrzeby wyszczególnimy te filmy, które posiadają napisy.

– collections – czyli zbiory filmów na konkretny temat, np. maths, które pozwolą nam na szybsze i szersze pogłębienie tematu

– insights – czyli spostrzeżenia, zbiór filmów nagranych i umieszczonych przez nauczycieli, rodziców, edukatorów, opiekunów odpowiadających na postawione wcześniej pytania, np. W jaki sposób uczniowie osiągają najlepsze wyniki w nauce? Jest to miejsce, gdzie każdy może podzielić się swoimi uwagami, wskazówkami, komentarzem.

– explorations – porcja informacji na temat innych organizacji współpracujących z platformą

– blog – artykuły i najnowsze informacje dotyczące rozwoju platformy

Create – zakładka do tworzenia

A lesson – utwórz swoją własną lekcję i podziel się nią z innymi

A collection – utwórz swoją własną listę ulubionych video dostępnych na platformie i miej do nich łatwy dostęp

Get involved – porcja informacji o programie The Ted-Ed Student Talks / The Ted-Ed Educator Talks, o tym jak uczniowie mogą stworzyć swoje własne wystąpienia do wykorzystania na lekcji i o tym jak edukatorzy mogą dzielić się swoimi pomysłami. Można również nominować osobę do wystąpienia bądź zaproponować temat warty uwagi.

Support – czyli wsparcie, przekierowanie do sklepu z produktami z logo organizacji jak i do wsparcia datkami, jako że jest to organizacja „non-profit”

No dobrze, krótki opis za nami, ale to co z tą nauką i jak wykorzystać filmiki?

Wchodzimy w zakładkę discover a następnie lessons. Wybieramy temat który nas interesuje, a do wyboru mamy naprawdę wiele, m.in. the art., health, literature, maths, psychology, science, thinking and learning. Z prawej strony ekranu mamy możliwość dopasowania do wieku, np. szkoła podstawowa, średnia, wyższa.

Jak już wybierzemy ciekawe dla nas video, otworzy się okno, a obok niego 4 etapy naszej lekcji. Pierwszy to oczywiście Watch. Po obejrzeniu filmu przechodzimy do zakładki Think – tutaj znajdziemy kilka pytań, które sprawdzą jak dobrze zrozumieliśmy jego treść. Następnie przechodzimy do Dig Deeper – więcej informacji na temat poruszony w video, może to być dodatkowy artykuł do przeczytania, zbiór ciekawostek lub linki do innych stron na dany temat. Ostatnim etapem jest Discuss – tutaj możemy dołączyć do toczącej się już dyskusji lub sami możemy rozpocząć wątek przez zadanie pytania lub podzielenie się refleksją. Jest to świetny sposób na rozwój umiejętności czytania i pisania a także na poznanie ludzi z całego świata!

 Poniżej mały sneak peek, czyli krótka, subiektywna lista video od których warto zacząć:

Poniżej mały sneak peek, czyli krótka, subiektywna lista video od których warto zacząć:

How is your phone changing you?

Video 1

How do you teach empathy?

Video 2

The best nose in the animal kingdom

Video 3

What’s the best country to live in?

Video 4

Does grammar matter?

Video 5

Enjoy and spread the word!

Jeśli podoba Ci się ten wpis, będzie mi bardzo miło, jeśli:
+zostawisz pod nim komentarz
+zaobserwujesz mój profil na Instagramie
Zapraszam również na wpis: Zabawne idiomy/wyrażenia w języku angielskim


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *