Thanksgiving, czyli amerykańskie Święto Dziękczynienia, swą historię zawdzięcza angielskim kolonistom, którzy po dotarciu na amerykański ląd, spotkali się na wspólnym ucztowaniu z indiańskim plemieniem Wampanoag. Oficjalnym świętem ogłoszone zostało przez Abrahama Lincolna w roku 1867. Thanksgiving świętowane jest w ostatni czwartek listopada i jest jednym z najważniejszych dni dla Amerykanów. Jego istotą jest podziękowanie za miniony rok, za wszelkie błogosławieństwa, którymi zostali obdarzeni. Dzień ten upływa pod hasłem „3 x F” czyli „family, friends and food” i wielu Amerykanów nierzadko pokonuje tysiące kilometrów, by spędzić ten dzień z rodziną i przyjaciółmi przy suto zastawionym stole, na którym oczywiście króluje indyk. Do innych tradycji należy słynna parada w Nowym Jorku, a także wspólne zasiadanie przed telewizorem, by po kolacji obejrzeć rozgrywki futbolu amerykańskiego. Warto również wspomnieć, iż ze świętem łączy się również dzień następny, czyli Black Friday, który jest dniem szału zakupowego i ogromnych obniżek cen.

Nadchodzące Święto Dziękczynienia, mimo, iż dla nas tak obce, mogłoby stać się jednak dla nas zaczątkiem rozważań na temat praktyki wdzięczności. Koniec roku i początek nowego, sprzyja robieniu zestawień i rozmyślania nad tym co dobrego nas spotkało ale również robieniu planów na przyszłe miesiące.

Praktyka wdzięczności bazuje na przekonaniu, że o poczuciu szczęścia w dużym stopniu decyduje umiejętność doceniania tego co już mamy i nawet posiadając niewiele możemy czuć się szczęśliwi, gdy będziemy potrafili dostrzec wartość w drobnych i być może na pierwszy rzut oka niepozornych, rzeczach. Żyjąc w erze konsumpcjonizmu bardzo często możemy mieć poczucie, że czegoś nam ciągle brakuje, bardzo szybko przyzwyczajamy się do tego co mamy i wciąż gonimy za czymś nowym, za każdym razem definiując szczęście w inny sposób. Praktyka wdzięczności oznacza świadome ćwiczenie dostrzegania tego, co już mamy i za co możemy być wdzięczni. Przynosi ona szereg korzyści, takich jak lepsze samopoczucie i pozytywne podejście do życia, zmniejszenie podatności na stres czy lepsze budowanie relacji międzyludzkich.

Jak to zrobić? W praktykowaniu wdzięczności ważna jest systematyczność. Dobrym pomysłem będzie założenie zeszytu i codzienne zapisywanie dobrych rzeczy, które spotkały nas tego dnia.

So… to get you started (and give you a chance to practice your English, too) here’s a list of things you might consider worth being grateful for:

–          good health and the fact that you have energy to get up in the morning and start a new day

–          money in the bank – if you have anything on your bank account you’re richer than many people struggling to make ends meet

–          family and friends – if you have someone by your side who supports you, you’re blessed

–          having a home and a warm bed to snuggle into in the evening – we should remember that for many it is a luxury

–          laughter, smile and kindness which can do real magic

–          sunshine – a source of vitamins for us all

–          time off with family and friends doing things we enjoy

–          clean water and electricity – we do not appreciate them enough, for many in the world it is still out of reach

–          employment – might not like it at times, but sure it gives you a chance to provide for you and your loved ones

–          pets – is there anything better than cuddling into a fluffy creature after a long day?

–          food – if you don’t have to worry about your next meal, again you’re blessed

–          Sunday mornings – that feeling of calm and laziness

–          long weekends – they’re the best, aren’t they?

That’s just a small list for the start. If you allow yourself a few mins to think about good things each day it will lead you to find your inner happiness and peace of mind. Give it a go!

✔ zostawisz pod nim komentarz
✔ zaobserwujesz mój profil na Instagramie
Zapraszam również na wpis: Muzyczne idiomy


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *