Nauka języka jest długim procesem, wymaga mnóstwa wysiłku, samozaparcia, konsekwencji i ciężkiej regularnej pracy. Bardzo często podręczniki z których korzystamy na lekcji mają podobną budowę i tematykę, więc mogą momentami okazać się nużące. Sposobem na urozmaicenie lekcji jest wykorzystanie materiałów autentycznych.

Materiały autentyczne, to te stworzone dla rodowitych użytkowników języka. Ich tematy, struktura tekstu, język i składnia są skierowane do docelowych odbiorców i oferowane za pośrednictwem mediów dla nich przeznaczonych. Uczniom pozwalają one na kontakt z żywym, naturalnym językiem i są ogromnym źródłem informacji o kulturze krajów anglojęzycznych. Pozwalają również na poznanie akcentów, osłuchanie się z nimi i poznanie tempa wypowiedzi. Co bardzo ważne, praca z takimi materiałami nierzadko motywuje do dalszej nauki i jest źródłem ogromnej satysfakcji. Do materiałów autentycznych zaliczamy:

  • książki
  • magazyny i codzienną prasę
  • filmy i seriale
  • kanały telewizyjne jak choćby CNN i BBC
  • video na YouTube
  • podcasty dostępne na wielu platformach streamingowych
  • wykłady TED Talks i platforma dla uczniów TED Ed – jeśli zastanawiasz się czym one są, koniecznie zajrzyj na jeden z poprzednich wpisów
  • programy radiowe
  • strony internetowe
  • plakaty, ulotki, reklamy

Bardzo dobrym sposobem jest wykorzystanie materiałów autentycznych jako wsparcia i dodatku do tematu, który jest nam już znany. Jeśli właśnie jesteś po przerobieniu tematyki dotyczącej np. jedzenia, materiały takie jak menu czy opis restauracji pozwolą Ci zobaczyć jak nowe słownictwo używane jest kontekście i tym samym pomogą Ci je utrwalić. Z drugiej strony, możemy korzystać z materiałów autentycznych do poznania nowego dla nas tematu. Z pewnością dostarczy nam to mnóstwo nowego słownictwa rzadko spotykanego w podręcznikach, a także przyczyni się do rozwoju umiejętności interpretowania informacji. Co więcej, regularne korzystanie z takich materiałów niewątpliwie wpływa na rozwijanie umiejętności czytania i słuchania ze zrozumieniem. Pozwala budować połączenie między naszym procesem uczenia się a światem zewnętrznym i dostrzec, że wiedza, którą zdobywamy, ma rzeczywiście zastosowanie w życiu codziennym, co przekłada się na wzrost motywacji i lepsze wyniki.

Istnieje błędne przekonanie, że materiały autentyczne odpowiednie są tylko dla uczniów na wyższym poziomie zaawansowania. Nic bardziej mylnego. Jeżeli jesteś na początku swojej drogi z językiem angielskim, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś również korzystał z takich materiałów. Zamiast sięgać od razu po długi artykuł – wybierz nieco mniejszą formę: krótką reklamę w magazynie, sekcję ogłoszeń, menu z restauracji czy dokument taki jak CV, a oglądając filmiki w Internecie, wesprzyj się dostępnymi napisami. Jeśli zdarzy się, że napotkasz drobne trudności, nie zniechęcaj się. Pamiętaj, że regularne wspieranie procesu uczenia materiałami autentycznymi, w dłuższej perspektywie przyniesie same korzyści. Nie trać więc czasu i zacznij korzystać z materiałów autentycznych. Zacznij małymi krokami, ale regularnie podnoś sobie poprzeczkę – na pewno zaprocentuje to w przyszłości! Keep going – practice makes perfect!

Jeśli podoba Ci się ten wpis, będzie mi bardzo miło, jeśli:
✔ zostawisz pod nim komentarz
✔ zaobserwujesz mój profil na Instagramie
Zapraszam również na wpis: Jak odnieść sukces w nauce języków obcych?


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *