Sir Kena Robinsona, współautora książki „Uchwycić Żywioł. O tym, jak znalezienie pasji zmienia wszystko”  poznałam oglądając jego wykład na platformie TED ( Do schools kill creativity? | Sir Ken Robinson). Po jego wysłuchaniu pomyślałam sobie, że szkoła byłaby cudownym miejscem, gdybyśmy mogli wdrożyć pomysły sir Robinsona w szkołach publicznych. Niestety często ludzie, którzy decydują o wyglądzie szkoły, mają inną wizję. Odnoszę wrażenie, że boją się, że jeśli uczeń i nauczyciel będą mieli zbyt dużo wolności, to uczeń zmarnuje czas, a nauczyciel będzie przekazywał niewłaściwe treści. Najlepszym rozwiązaniem jest więc przeładowany program nauczania, wtedy nie ma miejsca na dowolność. Kreatywność, indywidualne uzdolnienia uczniów nie mają znaczenia, najważniejsza staje się  realizacja  przeciążonego programu.

Sir Ken Robinson pokazuje, że odkrycie talentów jest kluczowe. Uchwycenie żywiołu zmienia wszystko. Według autora książki wszyscy mamy wyróżniające nas talenty i pasje, które mogą zainspirować nas do osiągnięcia znacznie więcej, niż możemy sobie to wyobrazić. Nierzadko potrzebujemy innych osób, mogących pomóc w znalezieniu naszych talentów. Czasami to my możemy pomóc innym. Bardzo ważne jest, aby otaczać się w życiu właściwymi ludźmi.

Kiedy znalazłam jego książkę byłam bardzo szczęśliwa. Pochłonęłam ją w ciągu jednego dnia. Jest to jedna z tych pozycji, które powinien przeczytać każdy, absolutnie każdy, bez względu na wiek i wykonywany zawód. Wszyscy rodzimy się z naturalnymi zdolnościami. Ludzie, którzy są w swoim żywiole, czerpią głęboką przyjemność z tego, co robią. Jak znaleźć swój żywioł i naturalne talenty, gdzie ich szukać i jak odkryć pasję? Jak ważna jest kreatywność i uskrzydlenie, dowiesz się właśnie z tej książki.

Ludzie, którzy kochają to, co robią, często opisują siebie jako szczęściarzy. Czy jesteś szczęściarą?

Mam jeszcze kilka cytatów z książki:

1. „Jeśli nie jesteś przygotowany na to, że możesz popełnić błąd, nigdy nie zrobisz nic oryginalnego.”;

2. „Problemem większości z nas nie jest to, że mierzymy za wysoko i nam się nie udaje, ale to, że mierzymy za nisko i odnosimy sukces.”;

3. „Żywioł to miejsce, w którym to, co kochamy robić, spotyka się z tym, w czym jesteśmy dobrzy.”;

4. „Wielcy nauczyciele zawsze rozumieli, że ich zadaniem nie jest nauczanie przedmiotu, ale uczenie uczniów.”;

5. „Nie wiemy, kim możemy być, dopóki nie dowiemy się, co możemy zrobić.”;

„Wspaniała edukacja zależy od wspaniałego nauczania” – sir Ken Robinson (1950-2020) RIP

Jeśli podoba Ci się ten wpis, będzie mi bardzo miło, jeśli:
✔ zostawisz pod nim komentarz
✔ zaobserwujesz mój profil na Instagramie
Zapraszam również na wpis: Fińskie dzieci uczą się najlepiej
Kategorie: Angielski

20 komentarzy

Pojedztam.pl · 6 października, 2020 o 6:33 pm

Od czasu do czasu czytam takie publikacje, więc będę miała ją na uwadze.

blogierka · 7 października, 2020 o 12:15 am

Genialne cytaty i tak 10/10! <3

Koralina · 8 października, 2020 o 10:55 am

często czytam o tym, że poznanie swoich talentów jest kluczowe do osiągnięcia sukcesu, szkoda, że ludzie, którzy tworzą system edukacji oddziela od tych pomysłów wielki, gruby mur…

Aleksandra Załęska · 9 października, 2020 o 8:12 am

Ale ta ksiązka musi być ciekawa i inspirująca 🙂 Już samem cytaty motywują :

Iwona Motyw Kobiety · 9 października, 2020 o 8:17 am

Nie czytałam, ale zgadzam się z autorem i książki, i tekstu!! Jestem nauczycielką, człowiekiem, który wykonuje swój zawód z pasji i powiem jedno: podejście do swojej pracy (do wszystkiego w życiu!) zmienia WSZYSTKO! Nie uczę w szkole publicznej, gdyż po prostu odkryłam, że nie przebiję się przez ten system, (nałożyło się na to jeszcze kilka innych powodów) jednak mocno “kibicuję” ludziom-na-stanowiskach by w końcu skończyli z tym poczuciem kontroli jeszcze z czasów komunizmu , oraz wcześniejszych – rewolucji przemysłowej i najpierw w sobie odkryli dziecko 🙂 A o tym napisałam kiedyś tu: https://motyw-kobiety.miejsce-akcji.pl/2016/07/01/szkola-oczy-czyli-o-tym-jak-szkola-zabija-kreatywnosc/

Pozdrawiam ciepło!

Bookendorfina Izabela Pycio · 9 października, 2020 o 9:28 am

Warto zajrzeć do takiej książki, po garść inspiracji, nawet jeśli pasje już odkryte, to można podłapać pozytywnego ducha działania. 🙂

TosiMama · 9 października, 2020 o 7:52 pm

Odkrycie talentów i pasji to podstawa szczęśliwego życia. Prywatnego i zawodowego:)

    Monika · 12 października, 2020 o 11:04 am

    Ciekawa recenzja, chętnie zajrzę do tej pozycji! Zgadzam się, że odnalezienie swoich talentów i pasji jest bardzo ważne. Często jednak sami wpadamy w pułapkę, myśląc, że talent i pasja to musi być coś wielkiego. Coś co zadziwi wszystkich, a nas postawi wysoko na piedestał. A wystarczy po prostu odnaleźć rzeczy, które lubi się robić, które sprawiają nam przyjemność. Wcale nie musi to być coś spektakularnego.

Magda z SilverMint · 10 października, 2020 o 7:02 am

Dziękuję za polecenie książki. Cytaty takie trafione – zgadzam się ze wszystkimi. Chętnie po nią sięgnę!

Aga · 10 października, 2020 o 7:44 am

Te cytaty, które wybrałaś, są fantastyczne! Jestem pod wrażeniem.

    Aga · 10 października, 2020 o 2:57 pm

    Jeszcze myślę o tym tekście. Wydaje mi się, że każdy ma jakiś talent, ale czasem są one tłamszone przez społeczeństwo. Bo ktoś powie, że to dziecinne, głupie lub nie wypada, albo coś nie wyjdzie i się spinamy.

Anna z Wychowanie to przygoda · 10 października, 2020 o 4:21 pm

Przeczytałam książkę Kena Robinsona “The element”, kiedy byłam w ciąży, kilka lat temu. Sprawiła ona, ze zaczęłam patrzeć na ludzi / dzieci w zupełnie inny sposób: każdy ma jakis talent, trzeba tylko go odkryć. Ale co ważniejsze: nie ma hierarchii miedzy talentami, kazdy jest jednakowo cenny. Pozdrawiam!

Olga · 11 października, 2020 o 8:10 am

Ja już podczas swojej edukacji zorientowałam się, ze szkoła to produkcja pewnego rodzaju klonów, w której nie ma miejsca na odstępstwa od normy (tzn. od klucza odpowiedzi). Bardzo mnie to bolało już wtedy. Fajnie, ze powstają takie książki jak ta, która opisałaś, ale zanim rodzimy system edukacji, się zmieni dużo wody w rzece upłynie…

Aneta S. · 11 października, 2020 o 9:03 am

Bardzo ważne jest odkrycie swojej pasji i robienie tego, co się kocha. A co do szkoły to zdecydowanie przydałaby się jej porządna reforma, szczególnie w starszych klasach.

czerwonafilizanka · 11 października, 2020 o 8:27 pm

Na temat podejścia szkoły do ucznia i do samego nauczyciela można wiele powiedzieć. Myślę że przydałby się powiew świeżości ale to pewnie będzie odgrzany temat przy okazji odwrócenia uwagi albo jak sie cos stanie… hehhh

Magdalena · 11 października, 2020 o 10:22 pm

Nie przejmujmy się tym co w nas zakorzeniono przez niewłaściwy system. Po prostu płyńmy dalej, doskonaląc się i podejmując działania dzięki wierze we własne możliwości. Uwielbiam takie motywacyjne książki.

Szlak Za Szlakiem · 12 października, 2020 o 8:21 am

Niestety to co piszesz o obecnym systemie nauczania jest bardzo prawdziwe. Sama pamiętam, jak chodziłam do szkoły to raczej talenty i pasje uczniów były tłumione w zarodku niż stymulowane do rozwijania. Koniecznie muszę przeczytać proponowaną przez Ciebie książkę. Wielkie dzięki za inspirację i cytaty.

krystynabozenna · 12 października, 2020 o 8:33 am

Ciekawa książka, do przeczytania lubię czytać takie inspirujące.
Jestem szczęściarą, więc tym bardziej muszę 🙂

Gosia Ostrowska · 13 października, 2020 o 3:05 am

Każdy z nas ma jakiś talent, czesto są one tłamszone przez społeczeństwo. Często to my się obawiamy rozczarowania i nie podejmujemy wyzwań. Często ze strachu przed niepowodzeniem i wyśmianiem.

TosiMama · 8 listopada, 2020 o 10:01 pm

To musi być bardzo inspirująca książka!

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *