Często słyszę “Uczę się języka angielskiego od x lat i boję się mówić, nie potrafię mówić po angielsku”. Wychodzę z założenia, że jeżeli chcesz mówić to po prostu musisz zacząć mówić.  Tylko jak to zrobić? Mam kilka wskazówek co możesz zrobić by osiągnąć swój cel. Nie uznaję wymówek. XXI wiek daje nam mnóstwo możliwości i tylko od Ciebie zależy czy je wykorzystasz.

1. Ucz się całych wyrażeń, które możesz wykorzystać w różnych sytuacjach.  Taka nauka sprawia, że nie zastanawiasz się czy poprawnie połączyłaś słowa, czy użyłaś dobrego czasu. Czujesz się pewniej, a tym samym brzmisz bardziej naturalnie. Nie rozkładaj zdań na części pierwsze.

Przykład: Can I have …….., please? Czy mogę prosić………..?
W hotelu: Can I have a key,  please? Czy mogę prosić o klucz?
W samolocie: Can I have a glass of water, please? Czy mogę prosić o szklankę wody?
W restauracji: Can I have a bill, please? Czy mogę prosić o rachunek?

2. Nie martw się, że popełniasz błędy.  To jest naturalny etap nauki. Zaakceptuj fakt, że będziesz je popełniać. Trening czyni mistrza, z czasem tych błędów będzie coraz mniej. Lepiej powiedzieć cokolwiek i z błędem, niż nie mówić nic.

3. Bądź cierpliwa. Nauka języka obcego to proces. Jesteśmy zmuszeni do wyjścia ze swojej strefy komfortu i wiem, że to boli (sama przez to przechodziłam i nadal przechodzę kiedy uczę się nowego języka). Nie jest to przyjemne kiedy inni nas słuchają i oceniają, ale wiesz co? Trzymaj się z dala od takich ludzi, no chyba, że jest to konstruktywna krytyka i ktoś chce Ci pomóc w osiągnięciu Twojego celu.

4. Używaj wyrażeń, słów, których właśnie się nauczyłaś. Uczęszczasz na lekcje języka angielskiego – pochwal się nowym wyrażeniem. Może znasz kogoś kto zna ten język, użyj tego wyrażenia w rozmowie z tą osobą. Ćwicz przy każdej okazji. Nie wystarczy, że zapisałaś słowo i masz je w głowie. Musisz mówić.

5. Zacznij od prostych zdań i słówek. Na dłuższe wypowiedzi przyjdzie czas. Skup się na tym co potrafisz, a nie na tym czego nie potrafisz.
 
6. Zwracaj uwagę na wymowę. Uczymy się nowych słówek, nie sprawdzamy wymowy i później dziwimy się, że ktoś nas nie rozumie. Nie jesteś pewna jak wymówić dane słowo, zapytaj nauczyciela lub sprawdź w słowniku internetowym. Polecam diki i dictionary.cambridge
Obserwuj native-speaker’ów jak oni wymawiają słowa, zdania.

7. Ucz się nowych zdań, słówek każdego dnia. Wystarczy jedno słowo, zdanie. Pod koniec tygodnia będziesz znała 7 słówek/zdań. A ile na koniec roku? Pamiętaj tylko, aby przy najbliższej okazji użyć je w rozmowie.

8. Nie masz z kim rozmawiać?  Nagraj siebie jak mówisz po angielsku. Może to być Twoja krótka wypowiedź lub po prostu przeczytaj dialog, tekst z książki. Zwróć uwagę na wymowę, poprawność, tempo.

9. Oglądaj filmy/seriale w oryginale, najlepiej z napisami. Staraj się wypisać kilka zdań, wyrażeń, słów i powtarzaj je na głos.

10. Stwórz swój podręczny słownik z wyrażeniami, zdaniami, słowami. Pamiętaj, aby oprócz tłumaczenia danego słowa, zapisać również jego wymowę.

Chcesz się rozgadać, ale nie masz pomysłu o czym mówić. Przygotowałam zadania na 30 dni. Zajrzyj tutaj Rozgadaj się w 30 dni. Jeżeli zadanie jest zbyt trudne, przygotuj sobie tekst pisemnie i później go przeczytaj. Włącz stoper i sprawdź ile czasu Ci to zajęło. Jeżeli 1min to niezły wynik,  jeżeli 2min to powinnaś być z siebie dumna. Zadania są proste, ale czy np. jesteś w stanie mówić o pogodzie przez 1min. Sprawdź. 

Jeśli podoba Ci się ten wpis, będzie mi bardzo miło, jeśli:
✔ zostawisz pod nim komentarz
✔ zaobserwujesz mój profil na Instagramie
Zapraszam również na wpis: Small talk, czyli jak zacząć mówić po angielsku
Kategorie: Angielski

14 komentarzy

Anna · 9 lipca, 2020 o 8:21 am

Ja bym raczej zastanawiała się, w jaki sposób namówić do mówienia tych opornych, co to nie chcą mówić, bo się boją. To jest wyzwanie.

Aleksandra Załęska · 9 lipca, 2020 o 9:50 am

Świetne rady dla osób zarówno początkujących, jak i tych bardziej zaawansowanych. Też miałam problem z przełamaniem bariery mówienia, ale w końcu postanowiłam sobie, że muszę mówić…

Koralina · 9 lipca, 2020 o 6:40 pm

ja chyba największy problem mam z tym, że boję się te błędy popełniać i obawiam się wyśmiania, ale to fakt, całe wyrażenia zawsze się sprawdzają 🙂

ania · 9 lipca, 2020 o 7:27 pm

Najważniejsza jest systematy, wiem z doświadczenia 🙂

Pojedztam.pl · 10 lipca, 2020 o 5:44 pm

Stworzenie podręcznego słownika i cierpliwość w naszym przypadku by się sprawdziły.

Aga · 12 lipca, 2020 o 8:38 pm

Mnie stresuje mówienie w innym języku. Boję się, że zrobię błąd i ktoś się będzie nabijać.

Miye · 12 lipca, 2020 o 11:23 pm

Myślę, że to bardzo dobre rady. Ja akurat z przyjemnością odświeżyłabym sobie nie angielski, a japoński, ale myślę, że i do niego się odniosą 🙂

krystynabozenna · 13 lipca, 2020 o 9:21 am

Świetna propozycja dla uczących się angielskiego,
a obecnie to bardzo potrzebny język…

Bookendorfina Izabela Pycio · 14 lipca, 2020 o 6:55 am

Tyle lat uczyłam się angielskiego, a wciąż mam bariery w mówieniu. Co dziwne, innych języków to nie dotyczy.

Bookendorfina Izabela Pycio · 14 lipca, 2020 o 7:27 am

Ale wiadomo, że najlepiej coś wyćwiczyć poprzez systematyczną styczność z materiałem, dopuszczanie robienie błędów, omijanie ścieżki tylko perfekcyjnych wypowiedzi.

paulina · 20 sierpnia, 2020 o 6:52 am

Bardzo inspirujący post, najgorzej, że jeśli uczymy się angielskiego w szkole to to przyzwolenie na robienie błędów nie jest dla nas takie oczywiste i obawa przed oceną też bywa paraliżująca, ale warto z tym walczyć.

Kat · 15 września, 2020 o 11:29 am

Mi ostatnio sprawdza się punkt 8 czyli nagrywanie czytanych tekstów. Można wtedy z dystansem ocenić swój akcent i wymowę. Muszę przyznać, że byłam dla siebie trochę zbyt surowa, bo z nagrań wynika, że jednak nie jest tak źle 🙂 Bardzo ciekawy post!

Psyche Tee - Wirtualny Gabinet Psychologiczny · 16 września, 2020 o 1:21 am

Bardzo wartościowy wpis – rzeczywiście te wszystkie sugestie jakie polecasz są bardzo cenne. Mam wrażenie, że szczególnie nie doceniamy tej, z nagrywaniem siebie:)

KarellaIUk · 3 stycznia, 2021 o 3:33 pm

Trafiłam tutaj dzisiaj zupełnie przypadkiem a już mi się podoba! Dodaję Twoją twórczośc do ekranu głownego by móc miec łatwy i szybki dostęp. Nie chciałabym aby Twój blog zginął w sieciowym gąszczu – bo przyznajmy ze jest tego na obecną chwilę duzo.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *