Wakacje to idealny moment, aby poświęcić trochę czasu na naukę języków obcych. I nie mam tutaj na myśli żmudnej nauki z książek, czy “wkuwania” listy słówek.  Jak uczyć się języków obcych w wakacje? Proponuję kilka sposobów do zrealizowania od zaraz. Zerknij na moją listę i wybierz dla siebie najlepszy sposób na wakacyjną naukę języka.

 

1. W okresie wakacji podróżujemy po Polsce, wyjeżdżamy za granicę, częściej wychodzimy z domu i spędzamy czas w pubach, restauracjach.  Często przy takich okazjach poznajemy osoby z innych krajów. Pozwólcie sobie na odrobinę szaleństwa (po to są wakacje) i postarajcie się wymienić kilka zdań z taką osobą. Nie musicie rozmawiać o fizyce kwantowej, takie małe chit-chat. Nikt przecież nie będzie Was oceniał. Wasi nauczyciele też są na wakacjach i nie będą wytykać Wam błędów. Kontakt z obcokrajowcami jest bardzo ważny w nauce języków obcych. Sprawia, że nabieramy pewności siebie. Najtrudniej jest zrobić ten pierwszy krok. Wiem, że to boli (sama to przerabiałam), ale wierzcie mi, że warto.
2. Lubicie oglądać filmy/seriale? Może warto obejrzeć swój ulubiony serial w oryginale lub z napisami. Na początek wybierzcie film, który świetnie znacie i nawet jeżeli nie będziecie wszystkiego rozumieć, nie martwcie się tym. Starajcie się wyłapać pojedyncze słowa czy wyrażenia. Najlepiej je zapiszcie w kalendarzu/notatniku. Ja mogę w kółko oglądać “Przyjaciół”. A Wy jakie lubicie seriale?
3. Piosenki – macie swoje ulubione piosenki? Pewnie tak. A pochyliliście się kiedykolwiek nad tekstem takiej piosenki? Może warto poszukać tekstu i na spokojnie przeanalizować słowa tej piosenki. Na pewno znajdziecie kilka ciekawych słówek do zapamiętania.
4. Instagram/ Facebook to nie tylko platformy społecznościowe do kontaktu ze znajomymi czy rodziną. Czy wiecie, że możecie również i tutaj uczyć się języków? Na Facebooku polecam English is fun, a na Instagramie zapraszam do siebie @newengland.pl. Może warto dołączyć  do grupy na facebook’u, która skupia osoby zainteresowane nauką danego języka?
5. Książki, czasopisma – koniecznie wybierzecie odpowiedni poziom dla siebie, nie ma nic bardziej frustrującego w nauce języków obcych niż żmudna praca ze słownikiem. Więcej pisałam na ten temat tutaj
6. Gry planszowe, fiszki – na rynku znajdziecie mnóstwo gier do nauki języków obcych. Ale po co od razu wydawać pieniądze? Kalambury, Państwa i Miasta to tylko przykłady gier, które możecie wykorzystać do zabawy i nauki.
7. Radio, ja wiem przeżytek, ale może słuchacie? A może tak posłuchać stacji radiowej w języku, którego się uczycie? Mam dla Was  świetną stronę radio.garden. Koniecznie tam zajrzyjcie, pojawi się kula ziemska. Wybierzcie kraj i gotowe.
8. Wyzwania – to dobry pomysł na ruszenie z miejsca. Co trzeba zrobić?  Najpierw ustalcie czas trwania takiego wyzwania (7 dni, 2 tygodnie a może miesiąc). Następnie zastanówcie się co chcecie osiągnąć,  nad czym chcecie się skoncentrować: poszerzyć słownictwo, poznać przydatne wyrażenia,  opanować wreszcie czasowniki nieregularne. Zaplanujcie wyzwanie i każdego dnia poświęćcie na realizację 10min. Jesteście w stanie znaleźć 10 min każdego dnia na naukę języka?  Pamiętajcie, że plan musi być realny, możliwy do zrealizowania.
Jeżeli nie macie pomysłu na swoje wyzwanie możecie dołączyć do mojej grupy na facebook’u (w sierpniu ruszamy z nowym wyzwaniem z języka angielskiegona poziomie A2 – B1).
A teraz do boju.” Dziś” to idealny dzień, żeby rozpocząć Waszą przygodę z językiem. Zróbcie jedną rzecz z tej listy, zapiszcie w zeszycie, kalendarzu, planerze czego nauczyliście się danego dnia. Zachęcam Was do robienia notatek, gdyż za 7, 14 czy 30 dni zobaczycie, że było warto zacząć właśnie dzisiaj. I pamiętajcie, że będziecie dalej niż osoba, która odkłada to na 1 września. Zróbcie to teraz.
“W konfrontacji strumienia ze skałą, strumień zawsze wygrywa – nie przez swoją siłę, ale przez wytrwałość” Budda

46 Comments

Beata Herbata · Sierpień 1, 2018 o 6:10 am

W ogóle języki obce warto znać i warto się ich uczyć, a podane praz Ciebie przykłady jak tego dokonać sa niezwykle trafione 🙂

  newenglandblog · Sierpień 3, 2018 o 10:55 am

  Gdybym wiedziała o tym jak byłam nastolatką jaka byłabym teraz mądra 😉

Instytutdesignu · Sierpień 1, 2018 o 6:49 am

Ciekawe wskazówki

  newenglandblog · Sierpień 3, 2018 o 10:55 am

  Dziękuję

Wesellerka · Sierpień 1, 2018 o 9:00 pm

Dziś w ramach praktyki zadzwoniłam z życzeniami do mojej koleżanki mieszkającej w Londynie 🙂 po powrocie do Polski na stałe mam mniejszy kontakt z angielskim, więc muszę ćwiczyć 🙂
A druga sprawa, że punkt numer 3, to mój ulubiony. Znam tyyyyyle wyrażeń dzięki piosenkom, zę ho ho ho! Dzięki nim uczyłam się i słów, i całych wyrażeń, i… akcentu!

  newenglandblog · Sierpień 3, 2018 o 10:59 am

  I często całe zwroty wchodzą do głowy. Uważam, że jest to świetny sposób na naukę języka 🙂

Sikoreczka · Sierpień 1, 2018 o 9:46 pm

Pewnie że warto się uczyć, znam to po sobie bo mało umiem, ale jakoś tam się dogaduję :p

  newenglandblog · Sierpień 3, 2018 o 11:00 am

  I to jest najważniejsze 🙂

Sylwia R · Sierpień 2, 2018 o 7:58 pm

Fajny artykul 🙂 ale ja przez wakacje nie robie nic tylko odpoczywam… Kiedy pracuje mam czas na inne rzeczy 😉

  newenglandblog · Sierpień 3, 2018 o 11:01 am

  Bardzo dobry pomysł 🙂 nasz mózg też musi odpocząć 😉

Life by MARCELKA · Sierpień 2, 2018 o 9:53 pm

dla mnie oglądanie filmów w oryginale to najlepsza metoda

  newenglandblog · Sierpień 3, 2018 o 11:02 am

  Świetnie, że znalazłaś swój sposób na naukę języka 🙂

Aleksandra R. K. Stupera · Sierpień 3, 2018 o 4:05 am

Sposób z wyzwaniami brzmi ciekawie. Sama korzystam na razie z gier, piosenek, książek, kiedyś oglądałam też filmy w oryginale (a raczej seriale :P)

  newenglandblog · Sierpień 3, 2018 o 11:07 am

  Wyzwania zmuszają nas do systematycznej pracy, idealnie sprawdzają się w nauce języków obcych.

Kamila otulove · Sierpień 3, 2018 o 7:19 am

Ja uwielbiam się uczyć dla fanów angielskiego polecam niezmiennie luke’s english podcast. Żywy angielski podany w bardzo codzienny, a zarazem ciekawy sposób.
Teraz szukam fajnych aplikacji na telefon dla syna, który w końcu dojrzał do nauki
Pozdrawiam

  newenglandblog · Sierpień 3, 2018 o 11:09 am

  O aplikacjach też zamierzam napisać 🙂 pozdrawiam gorąco 🙂

Kasia · Sierpień 3, 2018 o 9:33 am

Bardzo ciekawy blog i cenne wskazówki.

  newenglandblog · Sierpień 3, 2018 o 11:09 am

  Dziękuję 🙂

Bookendorfina Izabela Pycio · Sierpień 3, 2018 o 3:28 pm

Kwadrans dziennie na zwykłe wkuwanie słówek, kilka minut na głośne czytanie książki w oryginale, przy gotowaniu chętnie słucham wiadomości w ćwiczonym języku. 🙂

  newenglandblog · Sierpień 4, 2018 o 7:55 am

  Jestem pod wrażeniem, plan jest – super 🙂

Małgorzata · Sierpień 3, 2018 o 6:26 pm

W dzisiejszych czasach znajomość języków to podstawa

  newenglandblog · Sierpień 4, 2018 o 7:56 am

  Zgadzam się, warto znać kilka języków.

Magda m blog · Sierpień 3, 2018 o 8:16 pm

Każdy sposób jest dobry, ja uwielbialam uczyć się na piosenkach… A potem zostałam nauczycielem

  newenglandblog · Sierpień 4, 2018 o 7:58 am

  Każdy musi znaleźć swój sposób.

Atrakcyjne wakacje z dzieckiem · Sierpień 4, 2018 o 2:52 am

Każdy sposób na naukę języków jest dobry

Monika Ch. · Sierpień 4, 2018 o 6:14 am

Każdy pomysł jest fajny, trzeba tylko dobrych chęci i do dzieła 🙂

  newenglandblog · Sierpień 4, 2018 o 8:00 am

  Dobre chęci są tu kluczowe 🙂

Nika · Sierpień 4, 2018 o 6:37 am

W czasie wakacji nie mam ochoty siedzieć przed ekranem telewizora, ale w podróży słucham rafia i podcastów.
Natomiast pozostałe metody stisuję w zasadzie mimochodem przez cały okrągły rok.

  newenglandblog · Sierpień 4, 2018 o 8:02 am

  Podcasty świetny pomysł 🙂

Aneta · Sierpień 4, 2018 o 7:01 am

No to teraz czas na mobilizację. Nie ma już wymówek 🙂

  newenglandblog · Sierpień 4, 2018 o 8:02 am

  Zabieramy się za naukę 😉

Marcin Brożek · Sierpień 4, 2018 o 12:20 pm

Ja od siebie polecę naukę z SuperMemo. Nauka jest przyjemna, a wiedza naprawdę bardzo szybko wchodzi do głowy.

Madame Giussani · Sierpień 6, 2018 o 6:18 am

Jestem lektorką włoskiego i polecam seriale! Można się tyle nauczyć! Akcent, słuchanie, słówka, wyrażenia dnia codziennego! A tak na prawdę to najlepiej kupić bilet i jechać zwiedzać, czerpać język żywcem.

  newenglandblog · Sierpień 8, 2018 o 5:39 pm

  Zgadzam się z Tobą, że podróże to najlepszy sposób na naukę.

Gerard Chędożycki · Sierpień 7, 2018 o 12:34 pm

Sam uczę się właśnie rosyjskiego. Trochę przez aplikację, trochę przez muzykę i filmy. Z tym że ja już nie mam wakacji 😉

  newenglandblog · Sierpień 8, 2018 o 5:44 pm

  Rosyjski piękny język. Kiedyś byłam zmuszana do nauki, na pamięć musiałam uczyć się życiorysów znanych pisarzy (traumatyczne przeżycie), ale teraz nawet z przyjemnością wracam do tego języka.

Freaksintravel · Sierpień 8, 2018 o 10:47 am

Bardzo ciekawe spostrzeżenia. Po 3 latach filologii i kilkunastu latach niezbyt owocnej nauki z wykorzystaniem wszelkich możliwych metod nasuwa się jednak pytanie – co z motywacją i konsekwencją w dążeniu do celu? Przetłumaczyć piosenkę z wypisaniem listy słówek to jedno, natomiast powtarzanie tego do skutecznego zapamiętania i wykorzystywania w codziennych sytuacjach, to zupełnie co innego.. Z czasem wszystko się nudzi, wszelkie notatki wędrują w szufladzie, poznane słówka stają się bezużyteczne, a język obcy wciąż obcym pozostaje..

  newenglandblog · Sierpień 8, 2018 o 5:47 pm

  Motywacja jest tutaj kluczowa, ale o tym zamierzam napisać wkrótce.

Aga · Sierpień 8, 2018 o 12:03 pm

Pomysł z wyzwaniem bardzo mi się podoba. Na razie uczę się wytrwale angielskiego. Marzy mi się również włoski, ale to w przyszłości, bo teraz czas na inne sprawy. 🙂 Bardzo fajny post, pozdrawiam. :))

  newenglandblog · Sierpień 8, 2018 o 5:48 pm

  Ja też w przyszłości zamierzam zająć się językiem włoskim. Na razie skupiłam się na hiszpańskim i rosyjskim. Pozdrawiam 🙂

maaalgooos · Sierpień 8, 2018 o 12:41 pm

Przydatne wskazówki do nauki języka 🙂

Daria · Sierpień 10, 2018 o 9:20 am

Bardzo dobre wskazówki! Ja próbuję czytać książki w języku angielskim, ale przyznaję, że nieco mnie demotywuje to, gdy co chwilę pojawia się jakieś słówko, którego nie znam. I pal licho, jeśli jego znaczenie wynika z kontekstu, ale kiedy kompletnie nic nie wiem, to… 😉 No ale “trening czyni mistrza”. Ostatnio wracam też do oglądania filmów w obcym języku, więc mam nadzieję, że to też pomoże. A tej stronki radiowej nie znałam – fajna sprawa!

  newenglandblog · Sierpień 11, 2018 o 1:14 pm

  Wow książki i filmy – super. Tak trzymać 🙂

Viola/My British Journey · Sierpień 10, 2018 o 10:47 am

Może radio jest przezytkiem ale na pewno nie podcasty czy audiobooki. Uwielbiam je słuchać w drodze do pracy, czemu nie słuchać w jakimś języku.

  newenglandblog · Sierpień 11, 2018 o 1:10 pm

  Zgadzam się z Tobą. Podcasty i audiobooki to świetny sposób na naukę języka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *